Według MFW, inflacja w Wenezueli osiągnie milion procent!

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Alfonsina Blyde/CC BY-NC-ND 2.0

Kryzys w Wenezueli wciąż pogłębia się. Bieda, głód, ogromne długi zagraniczne, masowe emigracje i wyraźny spadek produkcji ropy naftowej – wszystko to powoduje, że Wenezuela upada, choć robi to bardzo powoli. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że jeszcze w tym roku, inflacja w tym kraju sięgnie 1 000 000%!

 

Wenezuela w pewnym sensie zaczyna przypominać Syrię, choć na jej terytorium nie toczy się wojna – przynajmniej nie teraz. Wenezuelczycy masowo uciekają do sąsiednich krajów z powodu biedy – w sklepach bardzo trudno jest zdobyć jakąkolwiek żywność, a żeby ją kupić, najpierw trzeba mieć pieniądze. Tak się składa, że tamtejsza waluta, boliwar, jest praktycznie bezwartościowa.

 

Jeszcze kilka miesięcy temu, średnie wynagrodzenie wypłacane pracownikom w Wenezueli miało równowartość poniżej dwóch dolarów. Trudno powiedzieć jak jest dziś, ponieważ sytuacja w tym kraju pogarsza się dosłownie z tygodnia na tydzień. Można powiedzieć, że tamtejsze pieniądze mają nieco większą wartość od papieru toaletowego, którego w sklepach też brakuje, podczas gdy boliwar jest masowo drukowany przez rząd.

Źródło: ruurmo/CC BY-SA 2.0

W tym roku, PKB Wenezueli spadnie po raz trzeci z rzędu o kilkanaście procent. Spowodowane będzie to między innymi znaczącym spadkiem produkcji ropy naftowej, która przecież stanowi co najmniej 90% eksportu. Z kolei Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że do końca roku, inflacja w Wenezueli osiągnie milion procent. Taka sytuacja miała miejsce w Republice Weimarskiej (w Niemczech) w latach 20., czy w Zimbabwe dekadę temu.

 

Jeśli Wenezuela nie będzie w stanie poprawić swojej sytuacji gospodarczej, kraj prędzej czy później po prostu upadnie. Ludzie masowo uciekają do sąsiedniej Kolumbii czy Brazylii, zaś społeczeństwo prędzej czy później nie wytrzyma skrajnej biedy i zwyczajnie dojdzie do rozlewu krwi.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Jeżeli ktoś ma rozeznanie w

Jeżeli ktoś ma rozeznanie w tym temacie i zna wenezuelczyków to wie że ten kraj jest rabowany przez kubańców i chinoli za zgodą i przyzwoleniem cara putlera, cia już dawno odpuściło sobie udział w jego rabowaniu, porty we wenezueli są w rękach kubańskich służb specjalnych i ciągną ropę ile się tylko da i to  z darmo.

 

"Łatwiej jest oszukać ludzi niż przekonać ich, że zostali oszukani" M.Twain

https://youtu.be/J9wlMWYTpqg

 

Portret użytkownika alojzy

"Ceny paliwa były w Wenezueli

"Ceny paliwa były w Wenezueli zamrożone od połowy lat 90.. W lutym ubiegłego roku po raz pierwszy od dwudziestu lat Maduro podniósł ceny paliwa i to aż sześćdziesięciokrotnie. Ale i tak są one najniższe na świecie. Za litr 95-oktanowej benzyny trzeba zapłacić 0,6 USD"
 

Tak rabują te kubańczyki i chinole, że cena benzyny jest najniższa na świecie. Weź napisz do kubańczyków list, cymbale, żeby i u nas zaczęli rabować benzynę to może cena spadnie choć o kilka groszy.
Faktycznie: to dzielny oddział kubańskich komandosów powstrzymuje cały świat przez przed kupnem benzyny w wenezueli tak skutecznie, że cia tylko łzy ociera, szlocha i pisze rozpaczliwe listy do obrońców praw człowieka, że to takie nieludzkie.
I jeszcze takie cymbały piszą, że się plusami i minusami nie przejmują. Najwidoczniej czas zacząć się nimi przejmować.

 

Portret użytkownika euklides

Heheheh, z zażenowaniem

Heheheh, z zażenowaniem czytam te dziecinne przepychanki. Trzeba być idiotą by myśleć, że tylko USA, tylko Kremlownia albo, że tylko Miś Puchatek jest zły. To tak jak u nas, gdzie matołki wybierają z pomiędzy PiS, a PO, a wszystko to jeden ch....

Portret użytkownika leszek

Mam siostrę w Wenezueli i

Mam siostrę w Wenezueli i jakoś mówi co innego, niż ty. Nie odwracaj więc sam kota ogonem ględząc o ruskiej propagandzie czy winie chinoli, bo jasne jest, że największym złodziejem i mącicielem jest tam - i nie tylko tam - usa, o czym nie lubicie za bardzo wspominać w swojej yankeskiej propagandzie.

Strony

Skomentuj