Według genetyków wszystkie pingwiny pochodzą z Nowej Zelandii

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Zespół paleogenetyków i paleontologów kierowany przez Theresę Cole, badaczkę z Uniwersytetu w Kopenhadze, przeanalizował genomy współczesnych pingwinów i anatomię 47 wymarłych gatunków. Umożliwiło to sporządzenie szczegółowego obrazu genetycznej i biologicznej ewolucji ptaków.

 

Okazało się, że przodkowie pingwinów utracili zdolność latania krótko po wyginięciu dinozaurów 60 milionów lat temu. Następnie żyli w regionie, którego pozostałości po ziemi z czasem utworzyły wyspy Nowej Zelandii. Wspólny przodek współczesnych pingwinów żył 14 milionów lat temu.

Ponadto ptaki te są anty-rekordowe pod względem tempa kumulacji zmian w strukturze ich genomów. Ewoluują bardzo powoli, być może dlatego, że ich siedlisko się nie zmienia. Ale właśnie z tego samego powodu pingwiny są szczególnie narażone na globalne ocieplenie i presję cywilizacji.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj