Według ekspertów wydobycie gazu łupkowego jest bezpieczne

Kategorie: 

indymedia.ie

Gaz łupkowy miał się stać polskim skarbem. Biorąc pod uwagę, że Polska płaci za gaz najdrożej w Europie wydawało się to być naszym zbawieniem. Od razu też pojawiły się wątpliwości, co do bezpieczeństwa procedury szczelinowania hydraulicznego. Przeciwnicy uważali, że metoda powoduje trzęsienia ziemi. Obawy były na tyle poważne, że rząd brytyjski zamówił na ten temat raport, którego ostateczną konkluzję właśnie usłyszeliśmy.

 

Wcześniej po wystąpieniu kilku trzęsień ziemi w okolicy próbnych odwiertów wprowadzono moratorium na nowe wiercenia. Według raportu, pod którym podpisali się wybitni naukowcy, metoda szczelinowania hydraulicznego jest bezpieczna, ale wymaga się zachowanie pewnych procedur, zwłaszcza podczas wtrysku płynów pod dużym ciśnieniem.

 

Według ekspertów ta metoda górnicza wiąże się ze znacznie mniejszą towarzyszącą aktywnością sejsmiczną niż konwencjonalne górnictwo węgla kamiennego. Gaz łupkowy pozyskiwany z łupków stanowi podstawowe źródło tego surowca w Stanach Zjednoczonych a ceny gazu doszły do 36 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Dla porównania Polska płaci Gazpromowi 420 dolarów za 1000 metrów sześciennych.

 

Gaz łupkowy w Polsce stanowiłby problem dla Rosji. Omijający Polskę gazociąg Nord Stream byłby biznesowo zagrożony gdyby doszło do zaangażowania USA w wydobycie gazu na terenie Polski. Cena gazu na rynku europejskim zostałaby znacznie obniżona, bo na rynku pojawiłoby się więcej surowca. Trudno się, zatem dziwić, że Rosjanie robili, co mogli, aby do wydobycia gazu w Polsce nie doszło.

 

Jeszcze kilka lat temu mówiło się o zaangażowaniu koncernu Exxon. Niedawno koncern poinformował o umowie z rosyjskim Rosneftem opiewającej na ponad 500 miliardów dolarów. Exxon ma dać technologie do pozyskiwania między innymi gazu łupkowego w Arktyce i w obrębie Morza Czarnego.

 

Ten sam Exxon poinformował niedawno, że wielkość zasobów gazu łupkowego w Polsce jest niewystarczająca do wydobycia. Można odnieść wrażenie, że deklaracja Exxonu ma jakiś związek z umową z Rosnieftem. Niestety jak zwykle Polska stała się podmiotem w rozgrywkach mocarstw.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika krankaran

Film TRUTHLAND - odtrutka na

Film TRUTHLAND - odtrutka na Gasland.Wydobycie gazu łupkowego jest bezpieczne co potwierdzają doświadczenia z ostatnich kilkudziesięciu lat i ponad milion przeprowadzonych procesów szczelinowania w USA. A Gasland to bujda na resorach dla tych, co nie znają się na górnictwie gazowym i bezmyślnie łykają bzdury z tego filmu. Obejrzyjcie sobie film Truthland, który pokazuje to, co reżyser Gaslandu ukrył przed wami w celu manipulacji.

Portret użytkownika dragon1311

Wydobycie gazu łupkowego jest

Wydobycie gazu łupkowego jest katastrofą dla wód gruntowych. Nie wiem jak wy, ale ja nie zamieniłbym naszych terenów rolniczych na pare lat tylko trochę tańszego gazu. Przyszłość naszego kraju lezy w zachowaniu naszego środowiska w dobrym stanie i zachowaniu możliwości produkcji żywności. Jeżeli zniszczymy sobie nasze teren rolnicze, to podpiszemy na siebie wyrok śmierci głodowej. A tymi pseudonaukowcami bym sie nie przejmował, nalezy się raczej zastanowić kto płacił za te badania. Wiadomo kto na tym zyska, firmy wydobywające gas, kto straci? My wszyscy, bo koszty ekologiczne i społeczne (np. zdrowotne) wielokrotnie przekraczają ewentualne zyski. O ile zniszczenie środowiska naturalnego w ogóle da się przeliczyć na pieniądze. Chyba że i u nas chcecie mieć doniesienia o masowo ginących rybach i innych zwierzętach. Proponuję raczej skoncentrować się na geotermi bo tam jest przyszłość,

Portret użytkownika aqq

Gaz podarowany USraelowi, a

Gaz podarowany USraelowi, a ci z kolei przehandlowali go z Rosneftem za inne złoża. Osobiście się cieszę, ruski nie ruszą gazu w Polsce bo to godzi w ich interesy. Wygraliśmy więc czyste środowisko. Eksperci powiedzą wszystko za co im płacą, zawsze w takiej sytuacji mam przed oczami tego polskiego doktora od GMO, korporacyjnego śmiecia (zapomniałem nazwiska) co mu różki nie rosły po zjedzeniu kukurydzy monsanto ...

Portret użytkownika Trisagion

Wydobycie gazu łupkowego to

Wydobycie gazu łupkowego to głupota!!Wystarczy wiercić głębiej by uzyskać energię termalną,darmową energię!!!Tylko jakoś o tym cicho bo to przecież cios dla mafii paliwowej :)Dewastacja środowiska,wpływ na trzęsienia ZIEMI  to nic?Potężne koszty i duza niewiadoma efektów ubocznych ,oto cała prawda tej "gazowej głupoty".Całe szczęście,że zostawią nas w  spokoju.

Strony

Skomentuj