Według ekspertów wulkan Sakurajima nie stanowi zagrożenia dla japońskiej elektrowni jądrowej Sendai

Kategorie: 

Źródło: twitter

Media japońskie zauważyły, że wulkan Sakurajima, którego aktywność stale rośnie, znajduje się tylko 50 kilometrów od reaktora jądrowego, który w zeszłym tygodniu rozpoczął ponowną pracę po zakończeniu trwającego od 2011 roku okresu wygaszenia. Wulkanolodzy zasugerowali, że ponowne uruchomienie reaktora w mieście Sendai może być niebezpieczne ze względu na zagrożenie licznymi klęskami żywiołowymi, ale nie koniecznie na skutek aktywności wulkanicznej.

 

Sejsmolodzy z kolei ostrzegają, że wulkan Sakurajima może rzeczywiście zaskoczyć nas wkrótce groźnym wybuchem. Eksperci z japońskiego Met Office poinformowali, że ostatnio w rejonie kaldery wulkanu Sakurajima wystąpiło ponad 1100 zjawisk sejsmicznych i wciąż następują kolejne. Na zboczach wulkanu żyje około 5 tys. osób. Mieszkańcy trzech obszarów zostali poproszeni o przygotowanie się do ewentualnej ewakuacji.

 

W ubiegłym roku, wulkan Sakurajima wyrzucił słup popiołu i dymu sięgający na wysokość 4500 metrów. Był to drugi najwyższy wynik w historii współczesnych obserwacji wulkanu, które są prowadzone od 1955 roku. Rekordowa emisja miała wysokość 5000 metrów i zaobserwowano ją w sierpniu 2013 r, gdy wysokość pióropusza pyłu i gazów sięgnęła 5000 metrów.

 

Zaledwie osiem kilometrów od wulkanu Sakurajima, po drugiej stronie zatoki, znajduje się miasto Kagoshima w którym żyje 600 tys. mieszkańców. Najstarsi z nich wspominają groźną erupcję z 1914 roku, kiedy niebo było aż ciemne od popiołu, a po stokach płynęła lawa.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika keri

syriues

syriues napisał:
"czlowiek-kimze jestes"
 
Człowiek jest cząstką Stwórcy Wszechświata. Niestety większość człekopodobnych to bioroboty na programach, bez uczuć. To bioroboty niszczą Ziemię, niszczą zdrowie ludzi, inicjują kataklizmy za pomocą dostępnej technologii.
Wystarczy odciąć ich od naszej energii i wyzdychają. Miłość i dobroć ludzi jest dla nich zabójcza.Oni żyją energią złych emocji ludzi, dlatego ciągle dążą do wojen i tragedii.
 

Skomentuj