Kategorie:
Rosyjska prasa informuje o pierwszym w historii spotkaniu rosyjskiego patriarchy Cyryla (Kiryła) i papieża Franciszka, które odbędzie się dzisiaj (tj. 12 lutego) na Kubie. Wydarzenie to może mieć ogromny wpływ na świat polityki.
Zgodnie z programem i zapowiedziami, patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl i Franciszek przeprowadzą trzygodzinną rozmowę w hali Portu Lotniczego w Hawanie. Oczekuje się, że zostanie podpisana wspólna deklaracja. Treść dokumentu utrzymywana jest w tajemnicy. Jej tematem może być m. in. prześladowanie chrześcijan na Bliskim Wschodzie i w innych regionach świata. Ponadto, podniesione zostaną ważne kwestie stosunków dwustronnych i polityki międzynarodowej.
Jak zauważyli obserwatorzy, takiego wydarzenia w historii chrześcijaństwa nie było od 1054 roku. To już prawie tysiąc lat od wielkiej schizmy. Spotkanie zostało zorganizowane w związku skrzyżowaniem szlaków pielgrzymkowych patriarchy i papieża, który w drodze do Meksyku zatrzymał się w stolicy Kuby. Zgodnie z planem, spotkanie powinno rozpocząć się o 22:15 czasu moskiewskiego.
Spotkanie papieża i patriarchy ma znaczenie symboliczne, ale jego skutki bezpośrednie i pośrednie można już przewidzieć, donosi RBC. Według agencji watykańskich, wspólne oświadczenie będzie miało charakter polityczny. To zmusi polityków na całym świecie do uwzględnienia problemów chrześcijan i powrotu do tematu w globalnej agendzie wraz z problemami uchodźców i ekstremizmami.
Na tym tle Kościół będzie stał na stanowisku, że chrześcijanie w Europie odgrywają wiodącą rolę w przezwyciężaniu nadmiernego łkania liberałów do pluralizmu, co sugeruje obecność równego społeczeństwa nawet przy najbardziej drobnych wyznaniach. Na tym samym spotkaniu dwaj główni przywódcy duchowi cywilizacji zachodniej mogą działać na korzyść prezydenta Władimira Putina, pisze The Catholic Herald. Rosyjski rząd mocno wspiera Kościół Prawosławny.
Putin w czasie kryzysu gospodarczego w Rosji, spadających cen ropy naftowej oraz konfrontacji z Zachodem w Syrii i na Ukrainie musi wykazać, że jego kraj nie jest nieprzewidywalny. Jednocześnie przypomnieć należy, że Putin dwukrotnie w listopadzie 2013 roku i w czerwcu 2015 roku spotkał się z Franciszkiem.
„Dziś w Moskwie bardzo poważnie mówią o możliwościach Stolicy Apostolskiej, w zakresie jej wpływu na politykę światową" - powiedział znany politolog Aleksiej Makarkin (Moskowskij Komsomolec). „Jednocześnie papież otwarcie popiera pokój w Syrii i dość krytycznie odnosi się do polityki krajów Zachodnich i Stanów Zjednoczonych. I tu kluczową rolę może odegrać Rosja”.
Rosja nie ma wielu przyjaciół na świecie. Skonfliktowana jest z Zachodem, z Turcją i z wieloma krajami arabskimi. Putin zaproponował więc nawiązanie stosunków ze Stolicą Apostolską…
Czytaj także: Estońska prasa donosi o przelocie prezydenckiego samolotu Federacji Rosyjskiej na terytorium Estonii
Ocena:
Opublikował:
tallinn
Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt |
Komentarze
Prawda nas wyzwoli,
Ale najpierw nas wku*wi.
Strony
Skomentuj