We Włoszech miała miejsce piętnasta erupcja Etny w tym roku

Kategorie: 

Źródło: webcam

Rankiem 19 marca 2021 r. doszło do kolejnej - już dziewiętnastej erupcji wulkanu Etna. Wraz z nią kod koloru lotniczego został zmieniony na czerwony.

Najpierw pojawiła się aktywność sejsmiczna. Drżenie zaczęło się nasilać około 06:30 UTC i wkrótce osiągnęło wysoki poziom. Źródła tej aktywności znajdowały się pod południowo-wschodnim kraterem. Potem przekształciła się w wytrysk lawy z chmurą popiołu rozpraszającą się na wschód.

 

Sycylijski wulkan Etna to najbardziej aktywny żywioł tego typu w Europie. Spektakularne erupcje nie są wcale rzadkością i niektóre z nich potrafią zrobić sporo zamieszania.

 

Erupcje Etny są na tyle częste, że ludzie nauczyli się z nią żyć. Włoskie linie lotnicze okresowo sprawdzają wpływ emisji wulkanicznych z Sycylii na bezpieczeństwo lotów i gdy zachodzi taka potrzeba zmieniają korytarze powietrzne. Eksplozywna erupcja, jaka trwa obecnie spowodowała już kilka razy wstrzymanie operacji pobliskiego lotniska w Katanii jednak wczorajsze wzmożenie aktywności nie spowodowało jeszcze takich kłopotów logistycznych.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Ale pierdzielisz kocopoły ,

Ale pierdzielisz kocopoły , że aż kartofle w piwnicy gniją ! Człowieku - Bóg (jako hipotetyczny byt) jest istotą doskonałą , która niczego nie potrzebuje , nie oczekuje ani nie wymaga od nikogo czegokolwiek ! A dlaczego ? Bo istota doskonała (załóżmy że taka istnieje) jest już całkowicie spełniona i tym samym pozbawiona wszelkich pragnień , które są źródłem cierpienia (!) czyli także wszelkich oczekiwań względem nisko-rozwinietych materialnych i śmiertelnych z natury istot. Jeśli zaś Bóg miałby jakiekolwiek "przyziemne" wobec nas ludzi oczekiwania tym samym byłby skazany na WIECZNE "pragnienie" ich zaspokojenia co z definicji deklasowałoby go jako istotę wyższą czyli Boga ! Zatem Twoje wyobrażenie bóstwa zagniewanego poczynaniami ludzi jest z gruntu fałszywe ! 

I mówię Ci to JA - ateista.

Skomentuj