We Francji startują zaawansowane badania ziemskiego jądra

Kategorie: 

Urządzenie ID24

Europejscy naukowcy poinformowali, że są gotowi rozpocząć ekscytującą podróż do wnętrza Ziemi. Wszystko to, aby zrozumieć, dlaczego planetarne pole magnetyczne czasami znika lub nagle zmienia biegunowość.

 

Potężne urządzenie zawierające zaawansowane technologie, elementy z diamentu i lasery wielkiej mocy zostało oficjalnie zaprezentowane we Francji. Nie będzie to jednak maszyna, która będzie się wwiercać w skorupę ziemska, ale jądro planety będzie odtwarzane w warunkach laboratoryjnych przy wykorzystaniu zaawansowanych technik i diamentowych podłoży zdolnych do przetrwania ekstremalnych warunków.

 

Maszyna o nazwie ID24 jest zainstalowana w laboratorium ESRF (European Synchrotron Radiation Facility), które znajduje się u podnóża Alp w miejscowości Grenoble.

 

Jej celem jest wytworzenie ogromnych sił i temperatur w ograniczonej przestrzeni, co umożliwi symulacje jądra naszej planety, ale również wielkiego Jowisza.

 

W oficjalnym oświadczeniu ESFR wydanym 10 listopada 2011naukowcy zauważają, że wnętrze Ziemi jest po prostu niedostępne dla współczesnej nauki. Dużo łatwiej jest zorganizować wyprawę na Marsa niż dokonać penetracji cienkiej warstwy skorupy ziemskiej.

 

Głównym celem projektu jest wytworzenie warunków panujących głęboko pod ziemią na powierzchni i dokonanie szczegółowych badań fluktuacji pola magnetycznego w funkcji czasu.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ex-east

Takie urządzene nie będzie

Takie urządzene nie będzie zdolne do idealnego odtworzenia warunków panujących w jądrze Ziemi z pewnego prostego powodu.Takiego, że grawitacja wewnątrz Ziemi wynosi ... 0 (ZERO). Ponieważ to masa Ziemi przyciąga do środka to mamy taką a nie inną siłę ciążenia na jej powierzchni. Ale im głębiej tym mniejsza masa przyciąga.Takie urządzenie na powierzchni Ziemi nie może imitować zerowej grawitacji więc nie odtworzy warunków panujących w jądrze. Niemiecki fizyk Konstantin MEYL twierdzi, że wewnątrz jądra nie znajduje się płynne żelazo ( w związku z powyższym ), lecz bardzo gęsty gaz.

Portret użytkownika MarekPoznań

A już myślałem, że będzie jak

A już myślałem, że będzie jak w filmie "Jądro Ziemi" ("The Core") - ludzie wsiądą w jakiś cudowny pojazd i wyruszą w podróż do wnętrza Ziemi. Niestety, technika jeszcze nie pozwala na takie podróże, z ledwością najgłębszy odwiert wykonany przez człowieka ma około 16 km głębokości. Na Księżycu było 12 ludzi, nieługo na Marsa poleci wyprawa załogowa, a w najgłębszym miejscu oceanu było tylko 2 (słownie dwóch) ludzi...

Skomentuj