Kategorie:
Najnowsze ustalenia wskazują na to, że globalne ocieplenie może mieć pozytywny wpływ na niektóre regiony lasów deszczowych Amazonii. Nowe badania sugerują, że ekosystem tropikalny może być bardziej odporny na zmiany klimatu niż wcześniej sądzono.
Lasy amazońskie to największe skupisko roślin tropikalnych na świecie. Wychwytują one aż do 15% dwutlenku węgla emitowanego przez człowieka. Śmierć tych tropików wpłynie na życie całej ludzkości. Wcześniej sądzono, że niedobór wody spowodowany globalnym ociepleniem i wysychaniem gleby poważnie uszkodzi roślinność w lasach Amazonii. To z kolei ograniczy fotosyntezę (proces, w którym rośliny pochłaniają dwutlenek węgla) i przyspieszy dalsze zmiany klimatyczne.
Jednak amerykańscy naukowcy odkryli, że w wilgotniejszych obszarach największego lasu deszczowego na świecie liście w rzeczywistości rosną szybciej, gdy są wystawione na działanie suchego powietrza. Naukowcy zauważają, że chociaż to dobra wiadomość, wszystko ma swoje granice, więc zbyt wysokie temperatury nadal będą szkodzić nawet tym stabilnym częściom lasu.
W przeciwieństwie do tego, co pokazują obecne uznawane za nieomylne modele klimatyczne, fotosynteza faktycznie nasila się w niektórych bardzo wilgotnych regionach lasów deszczowych podczas niedoboru wody Aby dojść do takich wniosków, badacze wykorzystali techniki uczenia maszynowego (machine learning) do analizy danych z różnych modeli klimatycznych.
Następnie porównali dane uzyskane z obserwacji teledetekcyjnych (z satelitów) z danymi z wież meteorologicznych, które monitorują wymianę dwutlenku węgla między Ziemią a atmosferą na całym świecie. Okazało się, że suche powietrze i gleba mogą mieć pozytywny wpływ na tropiki, ale zespół naukowców ostrzegł, że jeśli poziom suszy będzie ekstremalny, fotosynteza będzie spowalniać.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Skomentuj