Wbrew modelom klimatycznym Amazonia może zyskać na globalnym ociepleniu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze ustalenia wskazują na to, że globalne ocieplenie może mieć pozytywny wpływ na niektóre regiony lasów deszczowych Amazonii. Nowe badania sugerują, że ekosystem tropikalny może być bardziej odporny na zmiany klimatu niż wcześniej sądzono.

Lasy amazońskie to największe skupisko roślin tropikalnych na świecie. Wychwytują one aż do 15% dwutlenku węgla emitowanego przez człowieka. Śmierć tych tropików wpłynie na życie całej ludzkości. Wcześniej sądzono, że niedobór wody spowodowany globalnym ociepleniem i wysychaniem gleby poważnie uszkodzi roślinność w lasach Amazonii. To z kolei ograniczy fotosyntezę (proces, w którym rośliny pochłaniają dwutlenek węgla) i przyspieszy dalsze zmiany klimatyczne.

 

Jednak amerykańscy naukowcy odkryli, że w wilgotniejszych obszarach największego lasu deszczowego na świecie liście w rzeczywistości rosną szybciej, gdy są wystawione na działanie suchego powietrza. Naukowcy zauważają, że chociaż to dobra wiadomość, wszystko ma swoje granice, więc zbyt wysokie temperatury nadal będą szkodzić nawet tym stabilnym częściom lasu.

W przeciwieństwie do tego, co pokazują obecne uznawane za nieomylne modele klimatyczne, fotosynteza faktycznie nasila się w niektórych bardzo wilgotnych regionach lasów deszczowych podczas niedoboru wody Aby dojść do takich wniosków, badacze wykorzystali techniki uczenia maszynowego (machine learning) do analizy danych z różnych modeli klimatycznych. 

 

Następnie porównali dane uzyskane z obserwacji teledetekcyjnych (z satelitów) z danymi z wież meteorologicznych, które monitorują wymianę dwutlenku węgla między Ziemią a atmosferą na całym świecie. Okazało się, że suche powietrze i gleba mogą mieć pozytywny wpływ na tropiki, ale zespół naukowców ostrzegł, że jeśli poziom suszy będzie ekstremalny, fotosynteza będzie spowalniać.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

"Wychwytują one aż do 15%

"Wychwytują one aż do 15% dwutlenku węgla emitowanego przez człowieka"? Warunkiem "wychwytywania", jest magazynowanie węgla (CO2>C+O2) w biomasie, lub glebie. Biomasy (jak i gleby) nie przybywa tam od tysiącleci - wszystko jest w obiegu. Co za geniusz wyliczył te 15%?

Portret użytkownika euklides

Nie chcę być brutalny, ale

Nie chcę być brutalny, ale powiedzmy sobie szczerze, klimatolodzy to idioci. Widziałem jak używają programów i to tak jakby dać małpie zegarek. Podobnie tutaj, typy, które nie wiedzą o co chodzi w sieci neuronowej wciskają ją w swoje "badania", po to by zarobić bezwartościowe punkty na cytowaniach. Ich wiedza jest tak wąska, że nie wiedzą, iż cieplejsza atmosfera zawiera znacznie więcej wilgoci. Cymbał myśli,że jak jest ciepło to jest sucho. Otóż nie, w skali globalnej jest dokładnie na odwrót. Poza tym fotosynteza jest obecnie hamowana właśnie przez niedobór CO2, a nie przez niedobór H2O. W dłuższej perspektywie więcej CO2 to także więcej tlenu, drugiego z gazów życia.. Czekam z utęsknieniem na czas kiedy laska wróci do mędrca, a pastuchy pójdą paść krowy.

Portret użytkownika Quark

Skoro jak wykazują pomiary ,

Skoro jak wykazują pomiary , stężenie CO2 w powietrzu powoli ale jednak rośnie to nie może być mowy o jego niedoborze , gdyż w takim przypadku jego stężenie by malało poprzez nadmierny na niego "popyt" wśród roślin , nieprawdaż ? 

Skomentuj