Watykan rozważa rezygnację z obowiązku celibatu dla księży

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Watykan rozważa dokonanie historycznej zmiany i zniesienia zasady celibatu. Kościół poważnie zastanawia się nad pozwoleniem starszym żonatym mężczyznom na zostanie kapłanami w celu rozwiązania problemu niedoboru duchownych w odległych rejonach Amazonii.

Watykan ogłosił, że w październiku bieżącego roku biskupi będą debatować nad propozycją idei "viri probati", czyli wyświęcania na kapłanów starszych żonatych mężczyzn, wyróżniających się "wysoką moralnością". Nominacje miałyby dotyczyć jedynie rdzennych, szanowanych członków lokalnej społeczności katolickiej w Amazonii, dla których rodzina jest najważniejszą wartością.

 

Dokument opublikowany przez Watykan podnosi również inne interesujące kwestie, takie jak potencjalne nadanie kobietom większej roli w kościele i promowanie ochrony środowiska w Amazonii.

 

Warto zwrócić uwagę, że idea wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn śladowo pojawiała się w dyskusjach już od kilkudziesięciu lat, ale dopiero teraz temat na poważnie znalazł się w centrum uwagi. Jako pierwszy papież z Ameryki Łacińskiej, Franciszek zdaje sobie sprawę z wyzwań, przed którymi stoją kościoły w Amazonii.

 

Nie byłby to oczywiście jednak pierwszy raz, gdy mężczyźni będący w związku małżeńskim mogliby zostać kapłanami. Niektórzy żonaci anglikańscy księża nadal mogą być wyświęceni po przejściu na katolicyzm.

 

Watykan zdał sobie sprawę, że jedynym sposobem na głębsze zakorzenienie katolicyzmu w regionie Amazonii jest bycie bardziej inkluzywnym i otwartym na integrację z miejscową kulturą. Nie da się zaprzeczyć, że w tamtej części świata zauważalny jest ogromny niedobór księży, więc wyświęcanie żonatych mężczyzn ma potencjał, by zmienić kierunek rozwoju kościoła na tym obszarze.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika wwr

Wiekszość prawosławnych tez

Wiekszość prawosławnych tez może mieć żony w katolicyźmie (unici)

w sumie do stanu duchownego zalicza się też diakonów, którzy moga mieć żony a kiedyś były nawet diakonisy. Problemem nie jest celibat, ale w ogóle posłuszeństwo teologii katolickiej.

Portret użytkownika Illuminat13

2 Biskup więc powinien być

2 Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony2, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, 3 nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz,    Kazdy zdrowy facet powinien miec 5 zon

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika Kwazar

Celibat to jest takie

Celibat to jest takie "Filozoficzno duchowe" pojęcie, gdzie duch pokłócił się z materią.Natura zaś powiedziała wprost. Róbta ludki jak uważata Ja rządzę i Ja was pintolę.Będziecie gnić w kale po uszy ale to nie do mnie o to pretensje.Nie umieta korzystać z moich dobrodziejstw logicznie ? To będzieta trwali w zboczonym kłamstwie.

Skomentuj