Waszyngton wyraził zainteresowanie dozbrojeniem Ukrainy. Czy Donbas stanie się przyczyną konfliktu z Rosją?

Kategorie: 

Wikimedia Commons/Creative Commons/OSCE

Ukraiński parlament podjął w czwartek uchwały dotyczące reintegracji terytoriów Donbasu okupowanych przez prorosyjskich separatystów. Uznała ona między innymi, że to Federacja Rosyjska jest oficjalnie głównym agresorem na ziemiach państwa ukraińskiego.

W czwartek ukraiński parlament głosował nad ustawą „O specyfice państwowej polityki w sprawie zapewnienia państwowej suwerenności Ukrainy na czasowo okupowanych terytoriach w obwodach donieckim i Ługańskim” w składzie 280 deputowanych (sam parlament liczy ich 450). Ustawa ta przeszła przy 36 głosach sprzeciwu.

 

O co chodziło w samej ustawie? Uznaje ona terytoria, które w tej chwili pozostają poza kontrolą rządu w Kijowie, za będące integralną częścią Ukrainy, pomimo przejęcia w nich kontroli przez separatystów oraz Rosjan. Co kontrowersyjne w samym dokumencie wprost określono Federację Rosji jako głównego okupanta, który nielegalnie i bez możliwości wytoczenia żądań terytorialnych wtargnął na terytorium Ukrainy.

 

W efekcie podjęcia tej uchwały ma zostać powołany Zjednoczony Sztab Sił Zbrojnych Ukrainy, którego zadaniem będzie koordynowanie działań militarnych w okupowanym regionie, celem przywrócenia pełni władzy rządowi kijowskiemu. Jak dotąd działaniami tego typu zajmowała się ukraińska Służba Bezpieczeństwa w ramach operacji antyterrorystycznej.

 

Zadowolenie dla przebiegu głosowania wyraził prezydent Petro Poroszenko na twitterze:

„280 – za!

Będziemy kontynuować torowanie drogi do reintegracji okupowanych ukraińskich ziem w sposób polityczno-dyplomatyczny. To jest kluczowy sygnał tej ustawy, który dziś przyjęła Rada Najwyższa z mojej inicjatywy. To wyraźny sygnał, że Krym i Donbas pozostają nieodłączną częścią Ukrainy.”

Rosyjskie MSZ ostro zareagowało na działanie władz w Kijowie i określiło ustawę jako „przygotowanie do nowej wojny” oraz „złożenie do grobu” porozumienia mińskiego, które zostało przez Ukrainę w ten sposób w pełni złamane.

 

Rosjanie dodali, że nie można uznać za zbieg okoliczności faktu, że uchwała Rady Najwyżej Ukrainy zbiegła się z zapowiedzią Waszyngtonu o gotowości dostarczania broni śmiercionośnej dla ukraińskiego wojska.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Komentarze

Portret użytkownika UPAdlina

akurat w Polsce mają się

akurat w Polsce mają się dobrze żołnierze ukro-banderowskiej wojny informacyjnej, którzy pomimo swojej anty-polskiej działalności są wspierani także finansowo przez "polski rząd" na rozkaz faszyngtońskiego zbira. Nie opowiadaj więc bzdur o ruskich trollingach, bo trudno aby prawdziwy Polak wspierał pro-banderowskie działania "swojego" polskojęzycznego "rządu".

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika ben

A wiec  może i faktycznie jak

A wiec  może i faktycznie jak się dobrze rozkręci to ci co tak szczekali i odgrażali się ruskim będą mieli okazję się  wykazać. Dla Polaka stanąć z ukraińcem w jednym szeregu to hańba i zdrada .A tak na marginesie może te faszystowskie ścierwo banderowskie zniknie z mapy . Ale ale  czyżby wielki brat przeniósł swą grę z Syrii na ukraine trafił na dobry grunt  te pomioty banderowskie nawet się nie połapią jak zostaną wydymani . Sama relokacja  wojsk   na terenach polskich to był szerszy i długo planowy  plan już nie długo  będziemy mieli okazje się przekonać  .Ciekawe  jak zachowa się wielki sojusznik ukrainy Polski  rząd. Kogo jeszcze wciągnie w grę  wujek sam oby nie skończyło  się  tak  jak 1939 Pakt Ribbentrop-Mołotow.

 

Portret użytkownika internauta1981

Chyba jednak wojna na lato

Chyba jednak wojna na lato się szykuje . Myślicie że po co wcisnęli Mundial Rosji? Bo podejrzewam że ci co planują wojnę z Rosją wiedzą że i tak tam się nie odbędzie informując o tym zarząd fifa, bo jak by realnie planowali mistrzostwa to pewnie gdzieś u siebie na Zachodzie lub ew w Ameryce płd, na pewno nie w znienawidzonej przez nich Rosji. Widać że grubymi nićmi to szyte. Nie zdziwie się jak na wiosnę lub lato wybuchnie regularna wojna Rosji z Ukrainą a kto wie, może i nawet z NATO i na półwyspie koreańskim pociągając za sobą Chiny przeradzając się w 3wś. Jest tak napięta sytuacja geopolityczna że i to się może wydarzyć, zaś ci co planują 3wś już chyba ukończyli instalacje kilku poważnych punktów zapalnych - a to na Ukrainie,  a to w Korei, a to w Syrii, a to na morzu połuidniowochińskim. Jak je podpalą jakimiś prowokacjami/fałszymi flagami to może być naprawdę wielkie bum w postaci globalnej wojny. Ale czas pokaże co z tego wszystkiego wyniknie. 

 

Portret użytkownika Cień

"Będziemy kontynuować

"Będziemy kontynuować torowanie drogi do reintegracji okupowanych ukraińskich ziem w sposób polityczno-dyplomatyczny".

Polityczno-dyplomatyczny? Czyli nie militarny?. Skoro bezpośrednio oskarża się Rosję o atak i okupacje jakiś ziem to powinno się to czytać jako "akt wojny", ale jakoś nie widzę by Ukraina ogłosiła pełną mobilizacje. Skoro miało się odwagę powiedzieć A, to trzeba powiedzieć i B. Taka zabawa w ciuciubabkę bez końca, tylko po co? Żeby wydębić z UE jeszcze więcej hajsu?

,,Najpierw cię ignorują. Po­tem śmieją się z ciebie. Później z tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." (Mahatma Gandhi)

,,Si vis pacem, para bellum." („Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny.”)

Portret użytkownika komentator

"uchwały dotyczące

"uchwały dotyczące reintegracji terytoriów Donbasu okupowanych przez prorosyjskich separatystów"

Czy ja dobrze rozumiem? Separatyści okupują ziemie, na których żyją od dziada pradziada. Tym poje**nym ukrom już całkiem na dekiel bije. Jak można "okupować" ziemie, na których się mieszka od wieków?

Portret użytkownika Zenek ;)

Niedawno było szydzenie z

Niedawno było szydzenie z Putina z jego przyrównania mumii Lenina do relikwii świętych... ileż tam było beki z głupich ruskich

a katole w polin tez mają swojego LENINA... nazywa się ZIMNY LECH KALKSTEIN i leży w MAUZOLEUM na Wawelu BEZCZESZCZĄC to miejsce zresztą.....

i tu już jakoś nie ma "mądrych" komentarzy o pozbyciu się tego ADOROWANEGO Z NABOŻNĄ CZCZĄ antypolskiego TRUCHŁA...

Jakoś antyputinowych męęeendroów strach obleciał.... przed dokopaniem swojej komunistycznej mumii.... tej poSBeckiej kopalinie.... jaka tu zjechała na ruskich tankach.... zresztą.... Lidera przekształcania Polski w Polin (banderożydownię)

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj