Wartości - Kto Tym Zaprząta Głowę

Kategorie: 

Źródło: Kadr z filmu pt.: "Oni Żyją"

Wartości jako zbiór przekonań, które stawiane w centrum naszego życia wpływają właściwie na wszystkie codzienne decyzje życiowe.Taką pułapką może być stawianie w centrum swoje życia czegoś niedoskonałego i zawodnego jak pieniądze, seks, dziewczyna, mięśnie, gry komputerowe. Takie rzeczy nie są w stanie zaspokoić naszych najgłębszych pragnień, jak poczucie znaczenia i sensu życiowego. Często nie zauważamy, że w danym etapie naszego życia postawiliśmy w centrum coś, co finalnie prowadzi do frustracji i nadmiernej presji na coś, co i tak nie daje nam nic.

 

Niejednokrotnie odpala nam się mechanizm szukania jakiejś ucieczki od tego obłędu i chęć dostarczenia sobie przyjemności w postaci tej całej dopaminy. Człowiek pod przykrywką nagrody ucieka potem w alkohol, narkotyk, stymulację seksualną, maraton gier lub totalne lenistwo i niechęć do wszystkiego - nawet spotkałem się ze stwierdzeniem, że to się należy.

 

Można też każdego dnia samooszukiwać się i ciągle pielęgnować swoje obrane centrum życia, którym są wcześniej napisane rzeczy. Daje to jakieś zaspokojenie braku sensu życia, jednak rozczarowanie po latach może być bolesne i ta nagromadzona energia, z powodu tkwienia tyle czasu w kłamstwie, jest jeszcze bardziej przytłaczająca.

 

Przykładem są tutaj ludzie, którzy głęboko wierzą, że bycie aktwizytorem MLM w końcu przyniesie im setki tysięcy złotych miesięcznie. Tak, znam takich ludzi, którzy wierzą, że będą kiedyś zarabiać 50 do 100 tys. złotych miesięcznie, dzięki zbudowanie struktury MLM. Jest to matematycznie niemożliwe, ponieważ aby zbudować tak duża strukturę, musieliby założyć własną strukturę MLM od początku i wszyscy ludzie w firmie musieliby być pod tą osobą. Jeśli np. byłbyś wyznawcą sukcesu MLM, to powstaje pytanie, jak reagujesz, gdy ktoś kwestionuje ten system religijny, ponieważ opiera się głównie na wierze.

 

Większość ludzi woli tkwić w wygodnym kłamstwie bo tak prościej. Nie chce im się cokolwiek zmieniać, nawet jeśli odkryli, że byli w błędzie i zostali oszukani. Za dużo zainwestowali czasu i energii w swoją obsesje, więc nie chcą z tego rezygnować.

 

Jeśli żadna prawda nie istnieje, każdy ma własną prawdę i nadaje swojemu życiu własny sens, jaki mu się żywnie podoba, to wówczas całe nasze życie jest bez sensu i nie ma żadnego znaczenia, co postawimy w centrum. Owszem, mamy prawo nadać swojemu życiu dowolny sens i może być nim nawet kotek, który umrze jeden dzień po nas i poświęcimy mu całe nasze życie.

 

Czy takie obsesje na punkcie kotka lub materialne insygnia nie są przypadkiem ucieczką od prawdziwego życia i trzymania się kurczowo czegokolwiek, aby nie trzeba było o tym myśleć? Bardzo często właśnie tak żyjemy. Jeśli np. nie określisz centrum swojego życia, które daje ci jakieś zasady, jakimi kierujesz się w życiu, to wówczas jesteś jak chorągiew na wietrze i raz postąpisz właściwie, a raz tak, jak jest wygodnie. "Ludzie, którzy żyją w pozornie łatwy sposób, mają trudne życie, a ludzie, którzy żyją w trudniejszy sposób, mają łatwiejsze życie."

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: livid
Portret użytkownika livid

Komentarze

Portret użytkownika livid

No proszę, dziękuje.

No proszę, dziękuje.

Obrazek jest właśnie na bazie tego filmu, który idealnie oddaje to co chciałem przekazać w artykule.

Lecz jak to w życiu, przyszło nam żyć w dwóch rzeczywistościach a mało kto wychodzi poza utarte już schematy, tej niszczącej iluzji Biggrin Jak to pisałeś, pozostaje nam się śmiać a zarazem cieszyć tym, co zabrać nam nie mogą Smile

Świat nie istnieje bez dobrych ludzi!
https://youtu.be/xQGwg92Wmg0

Portret użytkownika keri

Livid, Twój art zostawiłam

Livid, Twój art zostawiłam sobie na deser. Już sam tytuł każe się zatrzymać: wartości? Nie indeksy na giełdzie, nie kursy walut, nie okazje w sklepie?

Do zauważenia, że są inne wartości niz liczbowe, potrzeba dojrzeć.

Wartości stale się zmieniają, wynikają z doświadczeń i poszukiwań lepszych rozwiązań. Każdy musi samodzielnie dojść do tego, co jest dla niego wartością, gdyż narzucone odgórnie, rzadko bywają wartościami, są wtedy odczuwane np. jako ograniczenia i zostają odrzucone.

Znalezienie wartości i trzymanie się ich bywa źródłem ogromnej siły, stabilności, wyciszenia wewnętrznego, radości, poczucia bezpieczeństwa i ochrony.

Zachęcasz do poszukiwań Smile

PS. W tytułach w j. angielskim wszystkie wyrazy zaczynają się wielkimi literami, w Polsce tylko pierwszy wyraz i imiona własne.

Fantastycznie dobrane zdjęcie z perpektywą, która sprawia wrażenie, że jak się przejdzie korytarzem między budynkami można dojść do czegoś nowego, nieznanego, na razie zamglonego.

Portret użytkownika livid

Hej sorki, że dopiero teraz

Hej sorki, że dopiero teraz ale jestem troche zajety ostatnio.

Spotykam się w życiu z opiniami, że niedogodności jest myślenie w tych czasach a zatrzymać się i zastanowić się nad czymś to szok, szkoda czasu :)

Nie umieściłem tu wszystkiego co chciałem, dałem jedynie zalążek aby chętny sam poszukał czy zainteresował się co jest odpowiednie dla niego.

Wszędzie tylko ja i ogolnie zyjemy w czasach “I generation”, czyli pokolenia/generacji JA, I’phone, I’mac, I’pad, selfie i tak w kółko ja, ja i jeszcze raz ja.

Za tym wykreowanym sztucznie światem coś jest ale trzeba się obudzić.

https://m.youtube.com/watch?v=CJpsIyFzx0w&feature=youtu.be

https://m.youtube.com/watch?v=hYSHOUPtT7o&feature=youtu.be

Po tych dwóch filmikach z doświadczenia wiem, że działają na wyobraźnię, powinnienem nawet ten pierwszy do artykułu wrzucić ale już po fakcie bo nie potrafię wrzucić do wiadomości poza samym linkiem :)

Pozdrawiam

Świat nie istnieje bez dobrych ludzi!
https://youtu.be/xQGwg92Wmg0

Portret użytkownika ŚZWITT

4.17: Paru tu jak widzę nawet

4.17: Paru tu jak widzę nawet dobrze zakumało czym jest i dokąd zmierza nasze istnienie ...;DOSKONALENIE tak ciała jak i ducha !Dokładnie tak zresztą określił to Prawda Absolutna(Bóg czy jak tam chcecie) 24.10.87 r: wszystkiemu co istnieje nadał SENS=: SIŁA UKIERUNKOWANA NA ROZWÓJ... Znaczy EWOLUCJA NON STOP! 

Oczywiście zaliczanie panienek czy gromadzenie szmalu itp. jest jakąś namiastką "rozwoju"  ale czy tą WŁAŚCIWĄ...NAJwłaściwszą?

Osobiście jedyne co mnie interesi TO: nieustanne,uparte ...szukanie coraz to lepszych ROZZwiązań: w każdym temacie zresztą...! 

EFEKT? Mieszkam na luziku...w swoim raikuQ:...robiąc co tylko misiechcesie !

Ps: W każdej chwili mogę...WSZYSTKO!Też zabić siebie czy kogokolwiek innego z...CAŁĄ ludzkością włącznie  zresztą...jeśli uznam,że ...TAK TRZEBA!Ale SPOKO...nic wam nie grozi,chyba,że....???Nic mnie tak nie wkurza jak...GŁUPOTA ludzka oczywiście !Wpadam widząc ją teta tet w SZAŁ MAX: sam sie siebie wręcz boję wtedy...!!!

Problem jest taki,że...moje "zachcianki"...sie REALizują !I tak: KONIEC ŚWI...nad wami wciąRZ wisi!

To jak? ZzzzzzzzzzmądRZejecie,czy...nadal???Z wiekiem(63...) staję się coraz bardziej BEZ_WZględny !!!

Portret użytkownika fix

mysle, ze wyjsciem jest

mysle, ze wyjsciem jest milosc i szacunek do siebie i innych.łatwo jest sie dzis pogubic.wspolczuje mlodziezy.a najwazniejsze to w zyciu nalezy poznac i miec swoja pasje.starac sie odkryc co nas kreci i podnosi energie zyciowa.poza tym wizyta w lesie obowiazkowo przynajmniej raz w tygodniu.ostatecznie raz w miesiacu.to tez doladowuje nasze akumulatory i daje dystans do otaczajacego swiata.

Portret użytkownika Akamai

Podjąłeś trudny temat i

Podjąłeś trudny temat i trochę nie na ten portal, ale chwała Ci za to. Z pewnością spotkasz się z różną reakcją, ale tym się specjalnie nie przejmuj i rób swoje. Bo tylko wiedza jest prawdziwą wartością. Tym czego nikt nam nie może odebrać. 

Mam wiele do powiedzenia także i w tej materii, ale nie teraz, i nie dzisiaj, bo mam chwilowo dość. Poza tym od kilku godzin mam spore problemy z wejściem na portal i zamieszczaniem komentarzy.

Pozdrawiam

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Portret użytkownika b@ron

 dziwny artykuł... a nawet

 dziwny artykuł... a nawet niepokojący...cytuję "Taką pułapką może być stawianie w centrum swoje życia czegoś niedoskonałego i zawodnego jak pieniądze, seks, dziewczyna, mięśnie, gry komputerowe. Takie rzeczy nie są w stanie zaspokoić naszych najgłębszych pragnień, jak poczucie znaczenia i sensu życiowego" ...???? znaczy się co autor miał na myśli, wliczając dziewczynę w "coś" niedoskonałego i zawodnego ? co niby wg autora nadaje życiu sens skoro nie te rzeczy które wymienił?

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika b@ron

Trochę mnie uspokoiłeś, ale

Trochę mnie uspokoiłeś, ale osobiście dziewczyn bym na tej liście nie umieszczał...jako, że trudno winić ich za to czym zajmują się prawnicy, lekarze, czy psychologowie Smile jak zapewne wielu zauważyło, od lat faceci gryzą się z kobietami ... i na odwrót ...ale cały czas żyć bez siebie nie mogą...takie zwalanie wszelkich win na płeć przeciwną, a po co to? Smile

jeśli mowa o wartościach, to właśnie miłość dwojga ludzi, przeciwnej płci...ale taka prawdziwa, jest jedną z umierających wartości...a do tej wartości właśnie facetowi potrzebna jest kobieta i kobiecie facet Smile

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika debaucher

A kim ty jesteś cwaniaczku

A kim ty jesteś cwaniaczku,żeby oceniać co sobie ktoś ustawił w centrum SWOJEGO wszechświata?
Jak jestem na etapie "mięśniaka" to nim będę,jak na etapie filozofa-mistyka to też nim będę!
Bolą cię cycki za innych ludzi?
Każdy sobie rzepkę skrobie,więc wyluzuj i daj ludziom szansę żyć jak chcą!
A twoje "mądre" pouczenia wsadź sobie naprawdę głęboko w doooopę!
Wielce zmartwiony o INNYCH!!
Pilnuj sam siebie i curva nie bądź zbawcą ani wszechwiedzącym!
Wysmażyłeś "zajebistego" posta GURU...

Każdy ma z tego życia dokładnie tyle,ile SAM sobie weźmie.

Strony

Skomentuj