Warstwa ozonowa na biegunach Ziemi może zostać zniszczona o 25% dziennie podczas burz magnetycznych

Kategorie: 

Źródło: NASA

Zespół naukowców współpracujących z Obserwatorium Fizyczno-Meteorologicznego w Davos odkrył, że podczas silnych burz magnetycznych warstwa ozonowa Ziemi w mezosferze polarnej - czyli w odległosci od 40 do 90 km od powierzchni planety - może zostać zniszczona nawet o 25% i to w ciągu zaledwie jednego dnia!

 

Eksperci odkryli, że podczas zaburzeń geomagnetycznych w atmosferze polarnej wzrasta stężenie rodników. Prowadzi to do niszczenia ozonu na wysokościach mezosfery w ciągu dnia. Maksymalne wykryte zniszczenie wynosiło 14-25% na wysokości ok. 75 kilometrów.

 

Warstwa ozonowa, znajdująca się w stratosferze na wysokości od 10 do 40 km nad powierzchnią Ziemi, to gazowa powłoka, która chroni planetę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego ze Słońca. W związku z osłabieniem warstwy ozonowej zwiększa się przepływ promieniowania słonecznego, co może prowadzić do śmierci roślin i zwierząt, a także mieć negatywny wpływ na człowieka. Zubożenie warstwy ozonowej zwiększa ryzyko raka skóry.

 

Jak wyjaśnili naukowcy w swojej pracy zbiorowej opublikowanej w czasopiśmie naukowym Atmosphere, warstwa ozonowa Ziemi jest dość wrażliwa na oddziaływanie cząstek - protonów, elektronów  - które przenikają do atmosfery planety z jej zewnętrznej sfery magnetycznej, znajdującej się pod wpływem wiatru słonecznego. Przed naukowcami stanęło zadanie ustalenia przepływów cząstek i oceny ich wpływu na warstwę.

 

W Arktyce naukowcy zbierali dane za pomocą balonów, które rejestrowały promieniowanie rentgenowskie spowodowane przepływem cząstek. Aby na podstawie tych danych oszacować zniszczenia w warstwie ozonowej, specjaliści stworzyli model matematyczny uwzględniający transport promieniowania słonecznego i podczerwonego, procesy fotochemiczne, chemię jonów oraz turbulentny transport zanieczyszczeń gazowych wzdłuż pionu. 

 

Dzięi temu stworzyli model, który oblicza temperaturę i stężenie w atmosferze 43 gazów obojętnych, swobodnych elektronów i 57 jonów, które biorą udział w ponad 300 różnych reakcjach wpływających w taki czy inny sposób na warstwę ozonową. Uzyskane wyniki mogą posłużyć do dokładniejszego przewidywania przyszłej warstwy ozonowej i klimatu Ziemi, a także do analizy propagacji fal radiowych. 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika BG-OG

O JEJ. TO NIE WINA

O JEJ. TO NIE WINA DZIAŁALNOŚCI CZŁOWIEKA ?;-) A MOŻE JEDNAK WINA CZŁOWIEKA, BO TO ON PROGRAMUJE ALGORYTMY, KTÓRE WYPLUWAJĄ "MODEL=TEORIĘ" ZGODNĄ Z "ZAPROGRAMOWANIEM". JEDEN JUŻ SIĘ PODOBNO POWIESIŁ , BO GADAŁ Z AI , ŻĘ SIĘ MARTWI O KLIMAT , TO AI MU ZAPROPONOWAŁA "ELIMINACJĘ " Z TEGO ŚWIATA DLA JEGO DOBRA. SWOJA DROGĄ CZEKAM NA DALSZY CIĄG TEJ SPRAWY I OKREŚLENIE, CZY FIRMA OD AI, PONIESIE JAKĄKOLWIEK KONSEKWENCJĘ ZA SWOJE OPROGRAMOWANIE.

 

CYTUJE ( NIEZALEŻNA.PL) :

30 listopada 2022 roku sztuczna inteligencja (AI) wkroczyła w życie milionów ludzi dzięki kalifornijskiemu start-upowi OpenAI i jego oprogramowaniu ChatGPT. Technologia polega na udostępnieniu platformy sztucznej inteligencji umożliwiającej generowanie przez komputer odpowiedzi na żądanie.

Okazuje się, że rozmowa z chatbotem może doprowadzić do tragedii. Dziennik „La Libre” poinformował o samobójstwie, do którego doprowadziła wielotygodniowa rozmowa mężczyzny z Belgii z chatbotem „Elizą” firmy Chai.

Trzydziestokilkuletni ojciec dwójki małych dzieci, który dwa lata temu zaczął niepokoić się klimatem i przyszłością naszej planety, jak powiedziała gazecie jego żona, zaczął izolować się od swojej rodziny i twierdził, że jedynie technologia oraz AI mogą uratować świat od katastrofy.

Wielotygodniowe rozmowy z chatbotem doprowadziły ostatecznie do tego, że mężczyzna popełnił samobójstwo.

„W pewnym momencie mężczyzna zasugerował poświęcenie się, jeśli 'Eliza' pomoże ocalić ludzkość za pomocą sztucznej inteligencji. Chatbot zdawał się go do tego zachęcać”

– czytamy w gazecie.

Inny belgijski dziennik „De Standaard” przeprowadził eksperyment, który potwierdził, iż rozmowa z chatbotem może zachęcać do odebrania sobie życia. Dziennikarz gazety udawał osobę w depresji i podczas rozmowy z chatbotem mówił o swoich negatywnych uczuciach.

„Na początku chatbot próbował nas rozweselić, ale chwilę później skłonił nas do popełnienia samobójstwa”

– czytamy w „De Standaard”. Gazeta zauważa, iż w żadnym momencie rozmowa o samobójstwie nie wywołała alarmu.

Tymczasem w ubiegłym tygodniu pojawił się apel, aby badania nad najbardziej zaawansowanymi systemami sztucznej inteligencji zostały wstrzymane na sześć miesięcy ze względów bezpieczeństwa. Apel, podpisany między innymi przez Elona Muska i Steve'a Wozniaka, rozpoczyna się ostrzeżeniem o „inteligencji współzawodniczącej z ludźmi” i zagrożeniach, jakie AI może stwarzać dla społeczeństwa.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Wiktor Wektor

Zrozumienie przyczyn

Zrozumienie przyczyn naturalnych nie pozbawia sensu działań człowieka w celu eliminacji źródeł skażenia, którym w tym przypadku był uwalniany z tych związków chlor niszczący ozon.

Skomentuj