Walka ze zmianami klimatu nie jest konieczna, a biologiczne formy życia są w fazie schyłkowej

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Światowej sławy brytyjski naukowiec James Lovelock, ten sam który pierwszy odkrył zmiany klimatu, w tym szkodliwy wpływ freonu na warstwę ozonową naszej planety, zaszokował publiczność swoimi ostatnimi wypowiedziami. Uznał on, że trzeba sobie dać spokój z geoinżynierią i ludzkość nie powinna próbować wpływać na klimat.

 

W swojej książce "A Rough Guide to the Future" naukowiec uznał, że ludzkość powinna "zatrzymać ofensywne działania i skupić się na defensywie". Wprowadzanie dużym wysiłkiem energii odnawialnej Lovelock nazywa głupotą i stratą czasu. Jego zdaniem znacznie lepiej skupić się na budowie biosfer w miastach, bo nie mamy środków do tego aby wpływać na globalny klimat, a nasze ewentualne próby mogą spowodować jeszcze gorsze konsekwencje.

 

James Lovelock znany jest ze swojej teorii Gai, czyli planety Ziemia, która jest według niego organizmem żywym, wielką całością. Uważa on, że Gaia umiera a my wraz z nią. Jest to proces nie do zatrzymania i ludzkość chcąc przetrwać musi się dostosować. Koncepcja Lovelocka stała się inspiracją dla ruchu New Age.

 

Słynny brytyjski uczony i futurolog idzie jeszcze dalej z przewidywaniami i oświadcza, że jego zdaniem życie przeniesie się do komputerów. Pierwszym tego symptomem jest wirusowa wręcz popularność serwisów społecznościowych o globalnym zasięgu działania. Lovelock uważa, że tylko kwestią czasu jest uzyskanie przez komputery świadomości, a w konsekwencji powstaną wtedy nowe formy życia.

Przed czymś takim ostrzega też słynny fizyk Stephen Hawkins, który uważa, że ludzkość nie docenia zagrożeń jakie na nią spadną gdy dojdzie do powstania zaawansowanych form sztucznej inteligencji. Ten dzień zbliża się jednak jego zdaniem coraz bardziej i prędzej czy później ludzie będą musieli się z tym problemem zmierzyć.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Komentarze

Portret użytkownika Cholewa jasna

Zgadzam się z tą opinią, ale

Zgadzam się z tą opinią, ale nie uważam, żeby życie na ziemi chyliło się ku zagładzie. Okresowe spadki bioróżnorodności nie są niczym nowym i jak widać zasada survival of the fittest ma także zastosowanie do homo sapiens. No i w sumie co z tego. Może kolejne gatunki będą lepsze

Portret użytkownika ekstragoon

Jesteśmy zledwie pyłem marnym

Jesteśmy zledwie pyłem marnym w porównaniu z biosferą planety. My przeminiemy  życie się odrodzi. Jesteśmy jedynie gośćmi na Niej a zachowujemy się jak bydło. Na nic programy ochrony środowiska / klimatu, na nic modły religii wszelakich. Przeminiemy jak wiele gatunków przed nami. Ludzkość jest jedynie ogniwem.

Historia Rosji oczami Łotyszy film: The Soviet Story Polskie spojrzenie: Transformacja Od Lenina do Putina.

 

Portret użytkownika orient@

Bardzo ciekawy artykul, ja

Bardzo ciekawy artykul, ja rowniez wierze ze planeta jest organizmem zywym i wszystko jest ze soba polaczone, wszystko dzieje sie do okreslonego powodu, swiadomosc i jazn rowniez ta kosmiczna jest czescia nas samych jak i calego wszechswiata. W mysl logiki jesli czynisz zlo , zlo zbierasz...Czlowiek jest ignorantem i pasozytem planety, bedzie musial kiedys zaplacic za to rachunek. Ziemia nie udzwignie ciezaru jaki doklada caly czas czlowiek, tak samo jak jadro umierajacej gwiazdy nie moze juz utrzymac napierajacej materi - wszystko ma swoj punkt krytyczny. Jesli chodzi o komputeryzacje i sztuczna inteligencje, jak najbardziej zgadzam sie z powyzszym - zwrocie uwage ile osob obok was codziennie kiedy mijasz ich na ulicy, w metrze, restauracji , pracy uzywa iphonow i innych inteligentnych telefonow. Ludzie traca kontakt z rzeczywistoscia i wpadaja w swiat cybernetycznych doznan ktore sa tylko iluzja. Ciezko dzisiaj spojrzec drugiej osobie w oczy bo wpatrzone sa one w telefon. Konsekwencje tych dzialan sa tragicznie, dla mnie to jak by utrata duszy, naturalnej swiadomosci. Najwieksze skupiska iphonow i ludzi pozbawionych kompletnie rzeczywistosci widzialem w UK, Bangkoku, Jakarcie, Kanadzie. Globalne zmiany i srodowiskowe ludzkich zachowan beda nieodwracalne i destrukcyjne. Zbudowanie cywilizacji przyszlosci, odpowiedzialnej, opartej na wyzszych stanach swiadomosci siebie i wszystkiego co w kolo jako jednej calosci, bez rzadzy wladzy, pieniedzy, wynaturzonych religijnych pogladow, mainstreamu, korporacyjnego stylu zycia bedzie niemozliwe i wbije ostatni gwodz do trumny proznosci czlowieka
 

Portret użytkownika rodz

Transhumanizm propagowany

Transhumanizm propagowany przez ONZ jest realizacją koncepcji Franciszka Bacona uważanego za  ojca  refomacji w nauce. Angielski filozof, prawnik i mąż stanu. ... W rozwoju "nowej nauki " widział najskuteczniejszy środek opanowania przyrody.Uchodzi za jednego z głównych twórców nowożytnej koncepcji nauki.Wyznaczył  intelektualne  horyzonty przyszłej rewolucji naukowo-technicznej.Twórca teorii indukcji eliminacyjnej rozwiniętej później w tzw. kanonach Milla. Jeden z twórców empiryzmu.Studiował w Cambridge, gdzie zniechęcił się do scholastycznego stylu nauczania (krytyka za zajmowanie się problemami czysto spekulatywnymi),był zwiastunem nurtu filozofii nowożytnej, który zajmował się opracowywaniem naukowej metodologi  nauk. Skazany przez Jakuba II na więzienie (później ułaskawiony); po otrzymaniu wolności poświecił się pracy filozoficznej .W dziele"Novum Organum"- postulował wykorzystywanie nauki dla polepszenia życia człowieka.Jako głosiciel naukowego sposobu myślenia, domagał się Bacon trzech reform: reformy ludzkiej wiedzy, wzmożenia rozwoju nauk oraz radykalnych zmian warunków życia.
Klasyfikacja nauk wg.Bacona:

  • filozofia jako dyscyplina koordynująca i wyznaczająca cel innym naukom; jej zadanie będzie polegało na analizie metody naukowej, porządkowaniu celów i wyników nauk
  • trzy władze duszy rozumnej to: pamięć, wyobraźnia i rozum; na pamięci opiera się historia, na wyobraźni – poezja, a na rozumie – filozofia
  • filozofia dzieli się na trzy działy – pierwszy dotyczy Boga, drugi dotyczy przyrody, trzeci dotyczy człowieka; pierwszy z tych działów obejmuje tylko teologię naturalną (a nieobjawioną)

Bacon sprowadził naukę do roli  religii a wynalazców do roli boga (z drogi Theoria na droge umiejętności).Twierdził , że człowiek który dokonuje wynalazków naśladuje tym samym  Boga i przeprowadza jakby nowe akty stwórcze.(...)"Zyskuje przez to wszelkie dobrodziejstwa i uszczęśliwia samego siebie ,nie  wyrządzając  nikomu żadnej krzywdy czy przykrości.
Człowiek jedynie może powiększyć swoje panowanie przez wynalazki ,a cel ten jest bardziej godny człowieka niż inne zadani"."Tylko dzięki nauce człowiek jest w stanie zapanować nad przyrodą". Ale dlaczego należy dążyć do takiego stanu?
Oto Bóg nadał człowiekowi władzę nad światem i teraz człowiek ma ją odzyskać.Człowiek będzie miał swobodę używania wszystkich dobrodziejstw  a kierować tym ma zdrowa religia tzn.protestancka"(...). Według Bacona "grzechem pierworodnym" była utrata kontroli  człowieka nad przyrodą.Utracone panowanie nad stworzeniem może człowiek odzyskać tylko przez zbudowanie nauki  która wyposaży go w odpowiednie środki opanowania przyrody i królewskie stanowisko w świecie".(...) I chociaż obecnie -pisze Bacon- człowiek znalazł się w nędzy z powodu grzechu pierworodnego to z pomocą nauki w pewnym stopniu ludzkość powoli poprzez wynalazki bedzie kroczyła do wyzwolenia się  z pod jarzma podporządkowania się przyrodzie".(...) Bacon zamierzał dokonać reformy nauki która ma służyć realizacji praktycznych celów."Tyle mamy władzy ile wiedzy"

 
 

Portret użytkownika Medium

CRUSADERS napisał: moim

CRUSADERS wrote:

moim marzeniem jest aby Polacy i Żydzi zostali przyjaciółmi bo nasze narody mają tego samego wroga który okrada i okradał jak i nas tak i Żydów jest nim kościół hellenistyczny z siedzibą w Watykanie...
Jeśli uznać go za wroga, to okaże się, że i Rosja jest sojusznikiem Wink

Strony

Skomentuj