Walka o tron po Kaczyńskim? Czy za „taśmy Obajtka” odpowiada otoczenie premiera Morawieckiego?!

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Jeden z największych niemieckich publicznych nadawców - Deutsche Welle - sugeruje, że tzw. „taśmy Obajtka”, to nie jest sprawka „totalnej opozycji”, ale kwestia wewnętrznych rozgrywek o przywództwo w PiS!

Orlen po wchłonięciu Energii, ma połączyć się z Lotosem i PGNiG, tworząc bezdyskusyjnie najpotężniejszą firmę w dziejach Polski i koncern, który w końcu ma wprowadzić rodzimy biznes do światowej ekstraklasy.

Stworzony w ten sposób holding, miałby mieć roczne obroty na poziomie 200 miliardów złotych i zysk netto w granicach 6 miliardów złotych.

Jak to wypada w porównaniu do globalnych energetycznych gigantów?  

Największy europejski koncern naftowy - brytyjsko-holenderski Royal Dutch Shell - miał w roku 2020 obroty na poziomie 390 miliardów euro i zysk netto w wysokości około 20 miliardów euro.

Widać więc wyraźnie, że nawet po ewentualnej megafuzji, nadal będziemy odstawać od największych.

Nie zmienia to jednak faktu, że dla rządu PiS, to projekt dziejowy, mający na celu pokazać, że nasz kraj może jeszcze namieszać w wyścigu o prymat po pandemii COVID-19.

Do tej pory twarzą tego przedsięwzięcia był Daniel Obajtek, człowiek, który stał się nowym faworytem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. W kuluarach od kilku tygodni krąży pogłoska, że Obajtek zastąpi Mateusza Morawieckiego i zostanie nowym premierem.

Do tej pory bankier Morawiecki uchodził za niezatapialnego i za kogoś, kto pełni obecnie rolę „delfina”. Miał być głównym kandydatem do objęcia przywództwa w PiS, gdyby Kaczyński zdecydował się na polityczną emeryturę.

Nieoczekiwanie, pandemia i kryzys nią wywołany spowodowała, że notowania obecnego premiera w oczach zarówno prezesa, jak i wyborców, mocno spadły.

Obajtek do tej pory kojarzył się z samymi sukcesami. Był swoistym ambasadorem polskiego biznesu, bo po wejściu w aktywny sponsoring Formuły 1, Orlen stał się brandem globalnie rozpoznawalnym.

Aż przyszły słynne „taśmy” i sprawiły, że Daniel „Prawie Nowy Premier” Obajtek, stał się nie lada kłopotem.

Według niemieckiego medium, to może być walka o wpływy wewnątrz PiS. Morawiecki wie, że jego pozycja słabnie, a ewentualne dalsze sukcesy Obajtka mogą sprawić, że ambicje obecnego premiera przestaną mieć znaczenie, bo po prostu opuści rząd. Podobno fuzji sprzeciwia się też minister energii Piotr Naimski.

Jeśli tak jest w istocie, to mamy do czynienia z gangsterką polityczną wielkiego kalibru, bo w grę wchodzą najważniejsze koncerny państwa, które być może stały się elementem jakiegoś polskiego „House of Cards”.

Komisja Europejska wyraziła zgodę na fuzję polskich koncernów, wymagając przy tym, by do listopada 2021 roku sprzedano jedną trzecią udziałów w gdańskiej rafinerii i 379 stacji Lotosu (80 proc.). Zainteresowanie kupnem wyraziły takie firmy, jak między innymi: BP, kanadyjski Couche Tard, znany ze stacji paliw Circle K oraz Saudi Aramco - największy na świecie koncern naftowy i główny rywal rosyjskiego Rosnieftu w grze o globalną energetyczną dominację.

Wybór oferty Saudi Aramco byłby autentyczną próbą zmniejszenia uzależnienia Polski od ropy z Rosji, co wzmocniłoby Obajtka. Jeśli szef Orlenu zdoła nakłonić Arabów do kupna aktywów Lotosu, to zdaniem analityków, będzie to oznaczało zwycięstwo jego wizji transformacji energetycznej i porażkę ostrożniejszego modelu bezpieczeństwa energetycznego, którego zwolennikiem jest Piotr Naimski..

Oby Niemcy, którym też zależy na podjudzaniu w polskiej opinii publicznej nie mieli racji. Jeśli bowiem jest tak, jak piszą, to sprawa rosnącej potęgi Orlenu, może być tylko wierzchołkiem góry lodowej.

 

Źródło: https://www.pch24.pl/deutsche-welle--za-wyciek-tasm-obajtka-odpowiada-otoczenie-premiera,82775,i.html

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika Robaczkowa

Tutaj rozmowa o tym dlaczego

Tutaj rozmowa o tym dlaczego ostatnio tak grzeją z taśmami Obajtka. Podobno chcą przykryć tym inne o wiele bardziej szkodliwe działania. Aż strach się bać. https://www.youtube.com/watch?v=vy-DlP_uKXM

Lepiej nie oglądajcie tego wieczorem bo nie będziecie mogli spać. Mnie ten wlog - rozmowa bardzo zabolała. Normalnie ... bezsilność i wściekłość czuję! Ja mam bardzo ,,pokojowy charakter" ale jak takie rzeczy słyszę to nawet mnie zaczyna się chcieć kilka mord poobijać ... i w końcu jakąś ,,rozpierduchę" zrobić. Jeżeli to prawda, to to byłoby już przekroczenie wszelkich norm.

 

Portret użytkownika Mojeimię44

Robaczkowa. Nie od dziś

Robaczkowa. Nie od dziś pozbawia nas się państwowości a w zamian daje się nam trochę lepszy statut niż obywatelom którzy nie chcą oddać swojej dumy. Nasz rząd może protestować nawet na najwyższej górze świata (do księżyca nie mamy dostępu) jednak to nic nie da. Wszystko to w imię braterstwa i zrównoważonego rozwoju. Podzielono nasz kraj na działki pod przykrywką gazu łupkowego zabierając nam złoża. Podobnie przejęto inne dobra narodowe. Być może nasz rząd tego nie chce ale nie ma wyjścia. W świecie gdzie jest globalizm ciężko jest mówić o państwowości. Ja np. wiem, że w tym rządzie są ludzie dobrzy jednak to nie zmienia faktu, że ciężko jest strzelać z procy do armaty. Jeśli potrafią stworzyć broń globalnego rażenia jaką jest wirus to zniszczyć państwo polskie mogą w 5 minut. Jesteśmy tylko punkcikiem na globalnej mapie świata z którym nikt się nie będzie liczył. Zawsze byliśmy pod jakąś formą zaboru i tak już zostanie i nie ma co ruszać z szabelką na czołgi bo jeszcze nas wyśmieją. Popiszemy, pokrzyczymy a kawarana jedzie dalej. Ja jestem już chorowity od tego wszystkiego i samotny. Nic nie wskórałem. Może trochę namięszałem ale czym jest burza w szklance wody?  Szkoda zdrowia, rodziny, przyjaciół na to wszystko bo jak jesteś sam nikt ci nie pomoże nawet jak kierują tobą największe ideały to te ideały są niezrozumiałe. Tak rozchorowalem się od tego wszystkiego i nikomu tego nie życzę nawet największemu wrogowi. Przykre ale prawdziwe. My Polacy zamiast życzyć komus zdrowia dojerzdżamy go jeszcze bardziej. Jest teraz polityk ktory wylądowal w szpitalu i ludzie zamiast mu zyczyć zdrowia postępują wręcz odwrotnie. To samo jest ze mną. Piszę z wami już latami i piszę, że mi się przychotowało to niektórzy mi ubliżają a przecież to boli. Dobrze wiecie ile się nastaralem by chociaż trochę otworzyć wam oczy na moją rzeczywistość i świat w jakim żyje. Za to mnie teraz wielu biczuje. Ehhh. Szkoda. 

https://youtu.be/o0oC5NnP23g

PILNE! Linkuj ciekawe artykuły znz u siebie na koncie społecznościowym. Zwiększaj zasięg. 

Portret użytkownika Pilot

Instaurare omnia in Christo +

Instaurare omnia in Christo +++

 

W okresie swojej tzw. "swietnosci" zawodowej ofiarowalem jako pracownik najemny w formie rzeczowej darowizny dobre 2 mln zlotych na obiekty architektoniczne znane w calej Polsce a "sprzedazy" tychze produktow moim "przyjaciolom" z 90 % rabatem to juz nie zlicze ...

A kiedy zachorowalem smiertelnie i zostalem inwalida to tylko dwoch tych przyjaciol zostalo. Dokladnie tak jak to sp. Rysiek Riedel wokalista "Dzemu" w swoim utworze o pawiu ktory to zlote jaja znosil i kiedys nagle zaprzestal pieknie opisal....

Wlasnie od kilku dni czytam utwory Warlaama Szarlamowa urodzonego w rodzinie duchownego prawoslawnego ktory to juz jako student moskiewskiego MGU na Kolymie dobre 20 lat przewegetowal jako "polityczny" i jak wrocil to i zona, corka i "przyjaciele" sie od niego odwrocili jak od "wroga narodu" i zmarl w osamotnieniu zostawiajac po sobie poezje i "Kolymskie opowiadania" o stalinskich obozach koncentracyjnych ktore sie tak tez dlugie lata i nazywaly i przy ktorych to niemieckie obozy koncentracyjne jawily sie jako osrodki rekreacyjne...

I pisze on tam, ze w tych - 50 C mrozach i glodzie graniczacym z obledem przy 16 godzinnej pracy katorniczej wyzywali psychicznie i fizycznie jako tako tylko elementy przestepczo-bandyckie i prawoslawni duchowni...

 

.

Быдлошевский Л.З. - wielojezyczny prawoslawny publicysta bialoruski

Portret użytkownika ​​​​​euklides

Jest teraz polityk ktory

Jest teraz polityk ktory wylądowal w szpitalu i ludzie zamiast mu zyczyć zdrowia postępują wręcz odwrotnie

Nie jestem masochistą by życzyć swojemu wrogowi i ciemiężcy zdrowia. Napsuł krwi bliźnim, wszystkie te chwile pławienia się za krwawicę innych przeminęły jak błyskawica, a teraz odejdzie jako szmata. Każdego psychopatycznego bandytę to czeka i nie ma co litować się nad ich losem, gdyż w przeciwieństwie do wielu naprawdę poszkodowanych przez los oni sami sobie go wyznaczyli.

Portret użytkownika ​​​​​euklides

Być może nasz rząd tego nie

Być może nasz rząd tego nie chce ale nie ma wyjścia

"Nie chcem ale muszem". Czy ktoś ku*a każe tym patusom piastować stanowiska? Skoro nie chcą to niech k*a idą pracować do Biedronki, ale skoro brudne pieniądze im nie śmierdzą to niech nie jojdają na swól los zbrodniarza i bandyty.

Portret użytkownika Quark

Mówisz "nic nie wskurałem"..

Mówisz "nic nie wskurałem".. a ja Ci powiem , że nic co publicznie piszemy nie pozostaje bez wpływu - bo ktoś to czyta , czasem przemyśli i być może (jeśli tego warte) wbudowuje w swój sposób myślenia i widzenia świata a to oznacza , że zmieniamy świat ! 

Nie od razu Kraków zbudowano !

Strony

Skomentuj