Walka o Aleppo dobiega końca - terroryści masowo składają broń

Kategorie: 

Źródło: Syrian Arab Army/Facebook

Był to z pewnością długo oczekiwany moment dla syryjskiej armii i rządu. Walka o jedno z największych miast w Syrii, Aleppo, trwała wiele miesięcy i właśnie dobiega końca.

 

W niektórych częściach miasta, żołnierze już zaczynają świętować. Opozycja kontroluje bowiem jedynie niewielki fragment Aleppo - według Rosji, jest to mniej niż 3 km2 powierzchni. Bojownicy otoczeni są ze wszystkich stron, tracą kolejne pozycje i zaciekle bronią się przed porażką, a w ostatnim czasie setki terrorystów złożyło broń.

Podczas gdy w zachodnich mediach i na portalach społecznościowych głośno mówi się o "upadku Aleppo", finansowana przez francuski rząd i powiązana z syryjską opozycją grupa Aleppo Media Center twierdzi, że syryjska i rosyjska armia dokonuje masowych egzekucji na cywilach, którzy współpracują z terrorystami. Informację natychmiast podchwyciły zachodnie media i przedstawiają to jako prawdę. Jednocześnie te same media od miesięcy ignorowały doniesienia, potwierdzone zresztą przez amerykański rząd, według których "umiarkowana rebelia" strzelała do cywilów i zatrzymywała osoby próbujące się poddać armii.

 

Walka o Aleppo dobiega więc końca, a zwycięstwo zostanie ogłoszone już wkrótce. Sukces został jednak nieco przyćmiony porażką w walce o Palmirę. Miasto to, wraz ze starożytnymi zabytkami, znów wpadło w ręce ISIS, wraz z ogromną ilością uzbrojenia, czołgami i mobilnymi działami przeciwlotniczymi. Teraz tzw. Państwo Islamskie atakuje bazę lotniczą T4, położoną kilkadziesiąt kilometrów od Palmiry, oraz miasto Dajr az-Zaur.

 

Rosyjski rząd jest przekonany, że atak islamistów na Palmirę miał poparcie Stanów Zjednoczonych. MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że kilka tysięcy bojowników, wraz z ciężkim sprzętem, opuściło iracki Mosul, wkroczyło do Syrii i zaatakowało Palmirę - tak wielka grupa terrorystów z pewnością zostałaby dostrzeżona przez Amerykanów, zwłaszcza, że przemierzali oni terytoria, które są regularnie patrolowane przez amerykańskie samoloty.

Rosja i Turcja regularnie porozumiewają się w sprawie sytuacji w Syrii. Turecki rząd nie jest szczególnie oburzony wyzwoleniem Aleppo i kontynuuje swoje działania w północnej części kraju, tj. zwalcza samozwańcze Państwo Islamskie. Nikt nie ma jednak wątpliwości co do tego, że walka z ISIS jest dopiero początkiem dla zabezpieczenia całej granicy syryjsko-tureckiej. Erdogan zapowiadał przecież, że wyeliminuje Kurdów w północnej Syrii a potem wyśle wojska do Rakki. Assad z pewnością na tym skorzysta, lecz musi zdać sobie sprawę z tego, że nie posiada już faktycznej władzy nad państwem. Syria stała się obecnie areną walk między mocarstwami i toczy się ona oczywiście o wpływy.

 

Źródła:

https://www.rt.com/news/370074-palymra-offensive-aleppo-respite-lavrov/

http://edition.cnn.com/2016/12/12/middleeast/aleppo-syria-government-gains/index.html

http://www.aljazeera.com/news/2016/12/rebel-held-east-aleppo-nears-collapse-16121219534660...

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika rent5555

Pomimo że nie znoszę

Pomimo że nie znoszę Rosyjskich polityków (Polskich także ) to jako Polak jestem wdzięczny Rosjanom za to co robią . Dziś widziałem jak naród Syryjski dziękował swojemu Reżimowi za to że ich wyzwalają .Chyba zwariowali zgodnie z ogólną propagandą .

Tym My Słowianie różnimy sie od was chazarów, że potrafimy pomagać innym nie oczekując niczego w zamian!

Portret użytkownika BigStan

Chwała armii Rosyjskiej że

Chwała armii Rosyjskiej że pomaga się rozprawić z tymi bydlakami z pod znaku USRAELA, a za te krzywdy jakie wyrządzili to tylko kula w łeb i do dołu ze świńskimi szczątkami.

Niech inni biorą przykład i teraz zaczną rozwiązywać kwestię brudasów w Europie bo później będzie dużo ciężej.

Portret użytkownika Medium

Nawet Ławrowa nie lubisz? To

Nawet Ławrowa nie lubisz? To jeden z najlepszych w dyplomacji w moim oglądzie, porównaj z naszm "Cwańszczykowskim"...

Co reakcji narodu syryjskiego, to też widziałam i nie uważam tego za efekt propagandy, lecz raczej tradycyjnej sympatii.
 

Portret użytkownika NEO 13

Niestety ,, Syria Syrią ...

Niestety ,, Syria Syrią ... Koniec isis tam oznaczac bedzie początek wojny w Europie .. O to chodzi by zrobić dym u arabów a pod plaszczykiem uchodzców przeżucic terrorystów do nas .. Już widze te nagłowki w tv ze brudasy teraz sie bedą mścić za to ze ruskie ich rozwaliły ... Obym sie mylił Sad

Strony

Skomentuj