W Zjednoczonych Emiratach Arabskich znaleziono najstarszą perłę na świecie

Kategorie: 

Źródło: Abu Dhabi Department of Culture and Tourism

Cenny wytwór małż został znaleziony podczas wykopalisk archeologicznych na wyspie Marava. Eksperci odkryli perłę w warstwie gleby, której wiek wynosi od 5,6 do 5,8 tys. lat p.n.e. Znalezisko zostanie umieszczone w zbiorach przyszłego Muzeum Narodowego Szejka Zayeda.

Klejnot, który został nazwany „perłą Abu Zabi”, ma średnicę jedynie około 2,5 milimetra. Znalezisko będzie prezentowane na wystawie „10 tysięcy lat luksusu” w muzeum Luvre Abu Dhabi. Jest to jedno z trzech dużych muzeów, które powstają w dzielnicy kulturalnej Saadiyat w Abu Zabi.

 

Wraz z Muzeum Narodowym Szejka Zayeda oraz Muzeum Guggenheima, mają stać się magnesem turystycznym dla Emiratów. Z tego powodu spektakularne eksponaty są tam bardzo pożądane. Z pewnością będzie nim malutka perła, która została oficjalnie najstarszą znaną perłą na Ziemi. 

Źródło: Abu Dhabi Department of Culture and Tourism

Wcześniej najstarszą znaną naturalną perłą na świecie była perła Jomon. Eksperci oszacowali jej wiek na 5,5 tysiąca lat. Starożytny kamień znaleziono u wybrzeży Japonii. Teraz jednak w pobliżu Abu Zabi znaleziono jeszcze starszy klejnot tego typu. Eksperci uważają, że w dawnych czasach perły były używane jako waluta. Ludzie płacili perłami za wyroby ceramiczne i inne towary. Oczywiście już od starożytnosci perły wykorzystywano też do wyrobu biżuterii.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj