W Yellowstone odkryto bakterie, które zjadają zanieczyszczenia i oddychają elektrycznością

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W Parku Narodowym Yellowstone znajduje się kompleks termalny Norris Geyser Basin, będący domem dla wielu gejzerów, wypełnionych gorącą wodą o temperaturze sięgającej 93 stopni Celsjusza. Naukowcy odkryli, że zbiorniki wodne są zamieszkiwane przez bakterie, które odżywiają się zanieczyszczeniami z powietrza i oddychają energią elektryczną.

Grupa naukowców z uniwersytetu Washington State pod kierownictwem Abdelrhmana Mohameda, wydobyła mikroorganizmy z ich środowiska naturalnego i zabrała je do laboratorium, aby przeprowadzić szczegółowe badania. Mohamed ma nadzieję, że bakterie mogą okazać się kluczowe w kontekście rozwiązania problemów z zanieczyszczeniem powietrza oraz zapotrzebowania na energię elektryczną.

 

Specyficzne mikroorganizmy z gorących źródeł w parku Yellowstone mogą dosłownie jeść zanieczyszczenia. Zamieniają toksyny w mniej szkodliwe substancje, wytwarzając w ten sposób energię elektryczną. Naukowcy zwracają uwagę, że bakterie przenoszą swoje elektrony na metale lub inne stałe powierzchnie, dzięki czemu mogą być wykorzystywane do zasilania urządzeń o małej mocy.

 

Złapanie mikroorganizmów nie było łatwym zadaniem, ponieważ Mohamed i jego koledzy musieli rozmieścić kilka elektrod na skraju bardzo gorącej wody, licząc na to, że bakterie wyjdą z ukrycia. Specjalnie na potrzeby tego zadania, Mohamed opracował przenośny i odporny na ciepło potencjostat, czyli urządzenie służące do sterowania komórką trójelektrodową. Naukowcy pozostawili elektrody w wodzie na 32 dni. Eksperyment okazał się udany i bakterie zostały wychwycone w ich środowisku naturalnym.

Źródło:pixabay.com

Warunki występujące w obiektach geotermalnych, takich jak gorące źródła, są bardzo trudne do odtworzenia w warunkach laboratoryjnych, więc badacze postanowili opracować strategię "wzbogacania" mikroorganizmów w ich środowisku naturalnym. Nie jest to jednak pierwszy raz, gdy naukowcy próbują wykorzystać bakterie do generowania energii.

 

Naukowcy z MIT już kilka miesięcy temu zaczęli analizować drobnoustroje pod tym kątem, o czym informowaliśmy tutaj. Czas pokaże, czy bakterie naprawdę mogą być rozwiązaniem światowego kryzysu energetycznego i problemu zanieczyszczenia powietrza. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Skomentuj