W XXI wieku lodowce topnieją w rekordowym tempie

Kategorie: 

Źródlo: Internet

Lodowce na całym świecie coraz bardziej topnieją. Według uczonych osiągnęły już najniższe poziomy w ciągu ostatnich 120 lat. Naukowcy twierdzą, że proces ten znacznie przyspieszył w pierwszej dekadzie XXI wieku. Najnowszy raport na temat stanu lodowców opublikowano w najnowszym numerze branżowego magazynu "Journal of Glaciology".Obecnie lodowce tracą każdego roku od 50 do 150 centymetrów lodu. To jest dwa do trzech razy więcej niż w tym samym okresie w XX wieku. Wstępne dane za ostatnie pięć lat, które nie zostały jeszcze uwzględnione w najnowszym raporcie pokazują, że szybkie topnienie lodowców przyspiesza.

Eksperci twierdzą, że winne jest globalne ocieplenie. Sprawia ono podobno, że powierzchnia lodowców w Alpach czy w Norwegii jest obecnie znacznie niższa. Według szwajcarskich glacjologów powierzchnia lodowców w Alpach w stosunku do roku 1973 zmniejszyła się o jedną trzecią.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ziemianin.87E

Są tutaj wypowidający  którzy

Są tutaj wypowidający  którzy tworzą swoje teorie i przeinaczają fakty niedostrzegając co jest tematem wypowiedzi a tematem wypowiedzi są topnięjące lodowce w szybkim tempie .Dlatego proszę nie piszcie bzdur bo co ma piernik do wiatraka a w tym przypadku gęstość lodu i gęstość wody  odbiegając  od konkretów np.  lodowce topnieją czy nie topnieją i jakie będą tego skutki dla ziemi .Są tacy co piszą ,że topnienie jest dobre dla ziemi lub jest to normalne zjawisko i nic złego nie dzieje się . Spotkałem się z na jakimś forum z głupcem który twierdzi ,że topnienia nie ma i są to celowo zmanipulowane zdjęcia i doniesienia oraz poziom oceanów nie podniesie bo to nie prawda co piszą naukowcy . Niektórzy wypowiadający się tutaj do abderyci ,ignoranci faktów lub celowo drwiący z innych ,oderwani od rzeczywistości czy siejący durne kontrargumenty .

Portret użytkownika znawca tematu

To bardzo dobra wiadomość,

To bardzo dobra wiadomość, gdyż topniejacy lód zmniejszy objetość wód oceanicznych.
Wiadomo jest, że to co na wierzchu to zaledwie ... wierzchołek góry lodowej... Smile
 Dla rozumiejących fizyke dodadm, że lód ma co najmniej 25% wiekszą objetość od wody w stanie ciekłym....
 POLECAM ABY CZYTAJĄC NIE ZAPOMINAĆ O MYSLENIU... Smile

Portret użytkownika syriues

A ja mysle,ze nieudolnosc

A ja mysle,ze nieudolnosc gospodarcza i upartosc ludzkich serc jest glowna przyczyna gnicia ludzi i w zwiazku z tym ziemii.
Mamy prawo i obowiazek walczyc o zdrowa i ekologiczna atmosfere,Jest wszystko co nam potrzebne.
Komu sie to nie podoba?
Mozecie wskazac palcem od polityki do biznesu i ludzi maluczkich ktorzy zeruja tuz nad dnem swiata ktory sobie stworzyli
Zniszczmy ta oblude i cieszmy sie ekologia od a do z,a nie od a do b

Portret użytkownika znawca tematu

strażnik teksasu

strażnik teksasu wrote:

niech ludzkosc wyginie im szybciej tym lepiej.takie gownwo jak czlowiek niema prawa chodzic po ziemi.

...rozumiem, że nie masz siebie na myśli...

Portret użytkownika assassino

A tak nieco z innej beczki -

A tak nieco z innej beczki - co to za syf zasnuwa dzisiaj całe niebo? Nie, żebym chciał od razu teorie spiskowe głosić, ale sprawa jest zastanawiająca (tak, wiem i tak Spotter zaraz tu przylezie i nazwie mnie idiotą). Tak się składa, że od 15 lat obserwuję pogodę, wiem jak wyglądają cirrostratusy (nie mówiąc już o cirrusach) i potrafię je odróżnić od tej dziwnej "mgły". Poza tym, chmury wysokie też są na niebie (do południa ich nie było), ale gołym można je rozróżnić, natomiast to coś jest równomiernie rozciągnięte po horyzont i wygląda cokolwiek nienaturalnie. W sumie tak wyobrażałbym sobie zanieczyszczenie powietrza pyłem wulkanicznym, ale nie słyszałem, żeby ostatnio coś dużego pierdło w okolicy... Smog mogę wykluczyć, jestem na wakacjach i do najbliższego znaczącego miasta w linii prostej mam co najmniej 50 kilometrów.

Portret użytkownika keri

Spod topniejących lodowców

Spod topniejących lodowców ukazuje się roślinność, która tam rosła, zanim wytworzyła się pokrywa lodowa.
To co jest nazywane globalnym ociepleniem to tylko powrót to warunków klimatycznych na Ziemi, które były wcześniej.
Antarktyda też nie była wiecznie zimna, rosła na niej rośliność zwrotnikowa i podzwrotnikowa. Wykazały to odwierty. W pobranych tubach są m.in. palmy.

Strony

Skomentuj