W wyniku topnienia lodowców w XXI wieku poziom mórz podniósł się o 2,2 milimetra

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Tempo podnoszenia się poziomu mórz w wyniku topnienia lodowców przekroczyło 2 milimetry w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Artykuł na ten temat ukazał się w Nature Communications.

 

W XX i XXI wieku średnia temperatura na Ziemi stale rosła i według współczesnych klimatologów wynika to przede wszystkim z działalności człowieka i emisji dwutlenku węgla. Jednym z negatywnych skutków ocieplenia jest podnoszenie się poziomu mórz w wyniku topnienia lodu, który może zalewać zaludnione obszary, zakłócać ekologię Arktyki i Antarktydy oraz zmieniać prądy morskie.

 

Klimatolodzy z University of Ottawa postanowili dowiedzieć się dokładnie, jak zmieniły się lodowce przylegające do Oceanu Arktycznego. Nie biorąc pod uwagę lodowców Grenlandii, zajmują jedną trzecią ziemi regionu okołobiegunowego. Naukowcy zebrali zdjęcia wszystkich tych lodowców z różnych kosmicznych sond klimatycznych i samolotów, w latach 2000-2020, a następnie zbadali, jak zmienił się ich obszar, charakter kontaktu z morzem i ilość masy, którą te masy lodowe traciły rocznie w wyniku topnienia i pęknięcie góry lodowej.

 

Obliczenia przeprowadzone przez naukowców wykazały, że tempo topnienia i tempo powstawania wzrosło w ciągu ostatnich 20 lat. W latach 2000-2010 wielkość ta wynosiła około 44,4 mld ton rocznie, natomiast w kolejnej dekadzie wzrosła do 51,9 mld ton rocznie. Procesy te szczególnie dotknęły regiony rosyjskiej Arktyki, gdzie tempo topnienia lodowców wzrosło o 50-55%.

 

Topnienie takiej objętości lodu jest równoznaczne z podniesieniem się poziomu światowego oceanu o 2 milimetry.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q.

Lodowce topnieją jak sam

Lodowce topnieją jak sam mówisz, gdzie więc podziewa się ta woda ? Górotwór się nie podnosi - bo jak sama nazwa wskazuje jest to siła wypiętrzająca góry, powstająca na styku napierających na siebie krawędzi płyt tektonicznych. Gdy lodu na lądzie ubywa, grunt na którym on leżał, unosi się odciążony od masy spoczywającego dotąd nań lodu a to powoduje, że (jakby nie patrzeć) połączone z lądem dno morskie również się unosi - czyli wypiętrza wodę morską. A zatem w jednym i drugim przypadku poziom wody w oceanie się podnosi. Bo woda ze stopionego lodu wpływa do oceanu tudzież morza oraz dno oceanu czy morza również się podnosi, więc globalny poziom wód się zwiększa. Tak panie ARTURZE - trzeba rozumieć o czym się mówi.

Poziom wód gruntowych owszem obniża się ale z powodu znaczącego spadku poziomu opadów: deszczu i śniegu. Zima bez śniegu i jesień bez deszczu to wiosna bez wody - czyli mniejszy zasób wód gruntowych. A to wszystko spowodowane jest wzrostem temperatury globalnej czyli ociepleniem klimatu. Na ziemię trzeba patrzeć całościowo bo to PLANETA  a nie kawałek płaskiej przestrzeni którą się widzi z podwórka.

Portret użytkownika ARTUR

Też myślę że należy posiadać

Też myślę że należy posiadać wiedzę a nie tylko wykształcenie Smile Górotwór to pojęcie ogólne dotyczące gruntu pod stopami . Każdy kontynent jest osobną płytą która może być w całości lub podzielona na mniejsze obszary pracujące osobno . Stopienie lodowców w Skandynawii podnosi całość obszaru niezależnie od naporu mniejszych płyt .Poziom wód gruntowych , jezior i żródeł rzek nie zależy od opadów deszczu o ile człowiek w sposób sztuczny nie zaczął ingerować w system np. poprzez kopalnie lub wydobycie gazu i ropy , niestety znikają jeziora i rzeki w obszarach bez ingerencji człowieka gdyż nie posiadamy takich technologii aby je zniszczyć .

Portret użytkownika Endymion

"Klimatolodzy z University of

"Klimatolodzy z University of Ottawa", a każdy podjeżdża pod uczelnię nowym autem elektrycznym.. kto za te dyrdymały płaci? Ja, Ty, ten pan i ta pani, my wszyscy..

ADMIN NAPISZ LEPIEJ NOTKĘ , KTO CIĘ ODWIEDZIŁ I CO KAZAŁ PISAĆ, bo to jest pewne, tylko czy zostałeś kupiony, czy zastraszony; oto jest PYTANIE!

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Skomentuj