W Włoszech nakazano usunięcie chrześcijańskich symboli religijnych i zabroniono modlitw

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Dyrektor szkoły w Palermo kazał usunąć symbole religijne, w tym figurę Matki Boskiej i zabronił dzieciom wspólnej modlitwy. Nazajutrz uczniowie przyszli na lekcje z różańcami na szyjach.

 

„Łapy precz od posągów” –odgrażają się rodzice jednej szkół w Palermo. Nicholas La Rocca, dyrektor szkoły Ragusa Moleti, wydał okólnik, zabraniający zbiorowych modlitw w podległej mu placówce. W odpowiedzi rodzice wysłali dzieci na lekcje z różańcami na szyjach. Jest to rodzaj protestu przeciwko usunięcia figury Matki Boskiej i Jezusa oraz obrazów świętych i papieża z korytarzy oraz sal kompleksu szkolnego.

 

La Rocca zdecydował się na taki ruch, bo rzekomo niektórym nie odpowiadała wspólna modlitwa przed lekcjami i przed spożywaniem wspólnie posiłków. Dyrektor wydał okólnik, odnoszący się do opinii prokuratora z dnia 08 stycznia 2009 roku, która wyklucza „celebrację nabożeństw, obrzędów lub innych obchodów religijnych " podczas zajęć szkolnych. Wynika to rzekomo z szacunku do innych wyznań. Nie wspomniano jednak o tym, że posąg Matki Boskiej stał w tej szkole od lat i nigdy nikomu nie przeszkadzał. Kwestia usunięcia figury nie była wcześniej konsultowana z rodzicami.

 

Sprawa budzi kontrowersje. Protestują matki większości uczniów.  „Nie ma pisemnego dokumentu ani przepisu, z którego wynikałoby, że zabrania się indywidualnych zgromadzeń. Zresztą nigdy bym się na to nie zgodził. W tym okólniku przypominam tylko opinii publicznej, że nie ma możliwości organizowania chwil modlitwy podczas zajęć. Jesteśmy placówką publiczną i muszę przestrzegać zasad” - tłumaczy dyrektor.

 

La Rocca nie przewidział jednak, że swoją decyzją wywoła spory szum medialny. „To obskurancki i niezrozumiały zakaz” – komentuje sprawę Maurizio Lupi. „Gest podyktowany jest chęcią narzucenia sekularyzmu i antyklerykalizmu”  - pisze Renato Schifani z Forza Italia. Z kolei Alessandro Pagano z Lega dodaje, że „jest rzeczą haniebną zabronić sześciolatkom modlić się w szkole”, a usuwanie wizerunku Papieża i Matki Boskiej nazwał „aktem niewiedzy i niezrozumienia”.

 

„To były bardzo nieporęczne posągi, nawet ogromny Budda stwarzałby problemy" – tłumaczy się La Rocca. Na ścianach szkoły wywieszono transparent: „Zwróćcie nam Matkę Bożą!" Dziwne i niezrozumiałe są takie ruchu w obliczu islamizacji Europy. Muzułmanów traktuje się w sposób uprzywilejowany, bo tego wymaga poprawność polityczna narzucana przez Berlin i Brukselę. Usuwa się zaś i eliminuje z przestrzeni publicznej symbole chrześcijańskie, które od wieków kojarzone są z Europą.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika peterek68

To Angelus Maximus Gluteus

To Angelus Maximus Gluteus nadworny wrog katolicyzmu, pltny troll nr.2, tutaj akurat moze obrazac uczucia religijne polakow. Ten portal tak ma, jedynie nie mozesz pisac nic o rosji bo Cie zjedza. Myslalem ze wiesz, musisz byc nowy tutaj, witamy w piekle.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Strony

Skomentuj