W Wielkiej Brytanii stworzono pierwszy na świecie morski kosz na śmieci

Kategorie: 

Źródło: Seabin Project na youtube.com

Każdego roku ziemskie morza i oceany wypełniają miliony ton tworzyw sztucznych. Wielka Brytania ma zamiar zacząć zwalczanie tego problemu za pomocą morskiego kosza na śmieci o nazwie „seabin”, który wyławia z wody plastik, ropę oraz inne zanieczyszczenia.

 

Podwodny kosz na śmieci składa się z dużej siatki oraz pompy. Urządzenie ma na celu zasysanie zanieczyszczeń wszelkiego gabarytu, aż po szczątki o wielkości zaledwie 2 milimetrów. Co ciekawe, wynalazek ma odfiltrowywać z wody także ropę naftową.

 

W październiku bieżącego roku pierwszy morski kosz na śmieci został zainstalowany w porcie Portsmouth Harbour w Wielkiej Brytanii i rozpoczął już oczyszczanie wody morskiej z wirujących w niej zanieczyszczeń.

Urządzenie zasysa strumień wody z wszelkimi zanieczyszczeniami, które następnie odcedza siatka. Według strony internetowej projektu, kosz jest w stanie wyłapać około 1,5 kilograma zanieczyszczeń dziennie, z całkowitą pojemnością do 12 kilogramów. W skali roku pozwala to na usunięcie około pół tony śmieci.

 

Sprzedaż morskich koszy na śmieci ma ruszyć w listopadzie. Jeśli działanie urządzenia w Wielkiej Brytanie okaże się skuteczne, z pewnością znajdzie się wielu chętnych z całego świata na zastosowanie nowej technologii.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Eva11

ciekawe co oni z tym smiecmi

ciekawe co oni z tym smiecmi beda robic ?

zamiast przestac produkowac ten syf ,to zamieniaja smieciska na kolejne smieciska ...

ciekawe dlaczego skoro lataja w kosmos i on jest tak ogromny nie wywala tego syfu w ta pusta przestrzen ?

aaa ,moze zielone ludki sie wkurza....

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Skomentuj