Kategorie:
W ogrodzie botanicznym, znajdującym się na brytyjskiej wyspie Isle of Wight, doszło do niezwykłego zdarzenia. Egzotyczna roślina, która jest żywą skamieliną, po raz pierwszy od 60 mln lat wytworzyła męskie i żeńskie szyszki. Naukowcy przyjmują to jako dowód ocieplenia klimatu Wielkiej Brytanii.
Roślina zakwitła w Ventnor Botanic Garden i jest to zasadzony w gruncie sagowiec wygięty (łac. Cycas revoluta). Ten gatunek występuje obecnie dziko jedynie w południowej Japonii, ale kilkadziesiąt milionów lat temu, spotykane były praktycznie na całej Ziemi, w tym na terenie dzisiejszej Wielkiej Brytanii. Wiadomo o tym na pewno, bo pozostało bardzo wiele odciśnięty liści skamielina sprzed wielu milionów lat.
Szyszka męska
W związku z tym można powiedzieć, że kiedyś, gdy było dużo cieplej niż obecnie i w atmosferze znajdowało się znacznie więcej dwutlenku węgla, klimat na ziemi był na tyle korzystny, że sagowce swobodnie rozmnażały się na dłużej przestrzeni. Rośliny te do wytworzenia obu rodzajów szyszek potrzebują ciepła i najwyraźniej jest go już pod dostatkiem na Isle of Wight. Jest to pierwszy znany przypadek, aby w Wielkiej Brytanii sagowiec wytworzył żeńskie szyszki.
Szyszka żeńska
Botanicy z ogrodu botanicznego Ventnor twierdzą, że już 7 lat temu jeden z posadzonych w gruncie sagowców wytworzył męską szyszkę, ale wtedy brakowało żeńskich. W tym roku, kilka roślin wyprodukowało zarówno męskie jak i żeńskie szyszki, umożliwiając botanikom przeniesienie między nimi pyłku w celu stworzenia nowych nasion.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
kolo21
Strony
Skomentuj