W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od 60 milionów lat zakwitła prehistoryczna roślina

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons

W ogrodzie botanicznym, znajdującym się na brytyjskiej wyspie Isle of Wight, doszło do niezwykłego zdarzenia. Egzotyczna roślina, która jest  żywą skamieliną, po raz pierwszy od 60 mln lat wytworzyła męskie i żeńskie szyszki. Naukowcy przyjmują to jako dowód ocieplenia klimatu Wielkiej Brytanii.

 

Roślina zakwitła w Ventnor Botanic Garden i jest to zasadzony w gruncie sagowiec wygięty (łac. Cycas revoluta). Ten gatunek występuje obecnie dziko jedynie w południowej Japonii, ale kilkadziesiąt milionów lat temu, spotykane były praktycznie na całej Ziemi, w tym na terenie dzisiejszej Wielkiej Brytanii. Wiadomo o tym na pewno, bo pozostało bardzo wiele odciśnięty liści skamielina sprzed wielu milionów lat.

Szyszka męska

W związku z tym można powiedzieć, że kiedyś, gdy było dużo cieplej niż obecnie i w atmosferze znajdowało się znacznie więcej dwutlenku węgla, klimat na ziemi był na tyle korzystny, że sagowce swobodnie rozmnażały się na dłużej przestrzeni. Rośliny te do wytworzenia obu rodzajów szyszek potrzebują ciepła i najwyraźniej jest go już pod dostatkiem na Isle of Wight. Jest to pierwszy znany przypadek, aby w Wielkiej Brytanii sagowiec wytworzył żeńskie szyszki.

Szyszka żeńska

Botanicy z ogrodu botanicznego Ventnor twierdzą, że już 7 lat temu jeden z posadzonych w gruncie sagowców wytworzył męską szyszkę, ale wtedy brakowało żeńskich. W tym roku, kilka roślin wyprodukowało zarówno męskie jak i żeńskie szyszki, umożliwiając botanikom przeniesienie między nimi pyłku w celu stworzenia nowych nasion.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

XD Przychodził dinozaur

XD Przychodził dinozaur zjadał na raz taką całą szyszkę z nasionami, a potem sadził nowe rośliny srając. Pytanie: Kto to obecnie zeżre i wysra? Domyślam się że nakarmią tą rośliną głodujących uchodźców... bo tylko oni srają po krzakach w parku.

Portret użytkownika Maxxx

Coś niesamowitego! Pod

Coś niesamowitego! Pod kloszem zrobiło się gorąco latem... Raczej normalnie palmy nie rosną w WB więc trzeba było stworzyć sztuczne środowisko. A teraz za to wszystko obwinia się globalne ocieplenie... Chyba ktoś tam wpadł na pomysł jak zarobić dodatkowe szekle na połączeniu glob. ocieplenia z tą rośliną.

Portret użytkownika gnago

Buedaku cierpisz na

Buedaku cierpisz na powszechną alergię na swe mysli. Zauwaz że teraz woda z opadówpo godzinie jest w rzece. A prawidłowo powinna dotrzeć w głąb ziemi dalej jedynie na torfowiska stwy jeziorka a znich w zalezności od poziomu nawodnienia do rzek. Przy tym poziomie suszy po obfitych opadach do rzek nie powinna dośc kropla , klęsko edukacji narodowej

Strony

Skomentuj