W Wielkiej Brytanii odkryto najstarsze ludzkie ślady

Kategorie: 

Źródło: Triangle news, Wikimedia Commons/Jose Luis Martinez Alvarez CC BY-SA 2.0

Badacze odkryli najstarsze ludzkie ślady, jakie do tej pory odnaleziono na kontynencie Europejskim. Odkrycia dokonano w brytyjskim hrabstwie Norfolk. Eksperci określają wiek śladu na niemal milion lat, co czyni je najstarszymi śladami pozostawionymi przez ludzi poza Afryką.

Paul Macro zauważył odciski na plaży w Happisburghu podczas fotografowania regionu w ramach zadania dla londyńskiego studia ScanLAB Projects.

Ślady należą najprawdopodobniej do Homo Antecessora, który był praprzodkiem Homo Sapiens. Gatunek ten żył w okresie od 850 tys. do 950 tys. lat temu. Homo Antecessor miał około 165 centymetrów wzrostu i prawdopodobnie pochodził od gatunku Homo Erectus. Ze względu na brak zachowanych śladów z tamtego okresu, naukowcy wiedzą niewiele o tym gatunku.

„Ślad z Happisburgh opowiada nam o najwcześniejszych śladach człowieka w Wielkiej Brytanii.” – powiedział profesor Simon Lewis z Queen Mary University of London. – „Ówcześni hominidzi mieli używali prostych narzędzi kamiennych. Do tworzenia narzędzi używali przede wszystkim krzemienia. Mamy do czynienia z najwcześniejszymi śladami użycia prymitywnych narzędzi.”

Eksperci mają nadzieję odnaleźć w przyszłości szczątki Homo Antecessora, aby potwierdzić, że ślad mógł należeć do tego gatunku. – „Trwają poszukiwania elementów szkieletu, które mogłyby udowodnić, że Homo Antecessor lub inny gatunek Hominida znalazł się w Wielkiej Brytanii prawie milion lat temu.” – powiedział Jason Gibbons z Norfolk Museum.

Odkrycie to jest kluczowe dla ustalenia pierwszych śladów prehistorycznego człowieka w Europie. Badacze mają nadzieję dowiedzieć się więcej o hominidach oraz o tym jak wyglądała wędrówka pierwotnego człowieka.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika YaHu

Podstawowe pytanie o

Podstawowe pytanie o przeszlość, jak powstaliśmy ?

Nie wiemy ? stworzenie, symulacja, wolna wola, projekcja, istnienie, egzystencja.

Wiemy ? ewolucja, z niczego powstało coś. Cóż, nie napiszę że ocenę zostwiam wam.

Z chaosu nie powstaje porządek, czyż nie ?

Skomentuj