W Wielkiej Brytanii będą powstawać embriony ludzkie posiadajace trójkę rodziców

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wielka Brytania będzie pierwszym krajem na świecie, w którym zalegalizuje się pocedurę zapłodnienia in vitro (IVF) poprzez wymieszanie genów od trzech osób.Według naukowców, pozwoli to zmniejszyć ryzyko wystąpienia ciężkich chorób u dziecka, ponieważ podczas procesu zapładniania uszkodzone części DNA zostaną usunięte.

 

Jak podaje BBC - projekt ustawy będzie gotowy już jesienią tego roku, a jeśli zostanie przyjęty - pierwsze dzieci z zapłodnienia in vitro, posiadające geny od trzech rodziców, urodzą się już w 2015 roku. Należy zauważyć, że u ssaków mitochondria, wraz ze znajdującym się w nich mtDNA, są przekazywane następnym pokoleniom niemal wyłącznie w linii żeńskiej. Jeśli mitochondrialny DNA matki jest uszkodzony, u jej nienarodzonego dziecka istnieje zwiększone ryzyko stania się ofiarą ślepoty, cukrzycy, dystrofii mięśniowej i niewydolności wątroby. Dodatkowo, czynnik ten znacznie zwiększa ryzyko, że dziecko urodzi się z nieuleczalną wrodzoną wadą serca i mózgu.


Nowa procedura zabiegu in vito polega na tym, że od kobiety - dawcy pobrane zostaną zdrowe mitochondria, a ich przeniesienie do organizmu biologicznej matki pomoże znacznie obniżyć ryzyko wystąpienia wszystkich tych problemów. Jak podają statystyki: problemy te dotyczą jednego na 6500 dzieci urodzonych przy pomocy tradycyjnej metody in vitro.


Warto tu nadmienić, że planowana zmiana w przebiegu procedury doprowadzi do zmian w kodzie genetycznym dziecka, który już w tej formie zostanie przekazany następnym pokoleniom. Nowa metoda ma jednak wielu przeciwników, także wśród brytyjskich naukowców, którzy uważają, że pomimo wymiany wadliwych mitochondriów, u płodu mogą rozwinąć się inne rodzaje mutacji na poziomie genetycznym.

 

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkomedycyna.pl

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika nel35

No to pojawi się kolejny

No to pojawi się kolejny problem natury prawnej, czy wszyscy uczestnicy tego "trojkącika" będą zobowiazani do świadczeń alimentacyjnych w równym stopniu, czy może "nadliczbowa" mamusia bedzie zwolniona.

Portret użytkownika sts700

I tak powoli świat zaczyna

I tak powoli świat zaczyna wyglądać tak jak opisane zostało u Norton w świecie czarownic. Tam TZW wielcy adepci tez tworzyli mutantów, pół ludzi pół zwierzęta. Skończyło sie to gigantyczną wojna która zniszczyła ten świat na bardzo wiele wieków, a odbudowa tego kraju tak aby zaczął się nadawać do życia trwała później kilka pokoleń. Czy tego chcemy w imię tzw poprawiania świata który zresztą sami nie sworzyliśmy.

Strony

Skomentuj