W wiecznej zmarzlinie Syberii znaleziono zamrożonego ptaka sprzed 46 tysięcy lat

Kategorie: 

Źródło: https://twitter.com/love_dalen/status/1039052310503215104?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1039052310503215104&ref_url=https%3A%2F%2F42.tut.by%2F673557

W rozmarzającej wiecznej zmarzlinie na Syberii, poszukiwacze mamutów odnale_li niezwykłe zwłoki ptaka. Kiedy go wykopano był tak dobrze zachowany, że można było pomyśleć, że stworzenie zamarzło dzień wcześniej podczas gdy stalo się to ponad 40 tysięcy lat temu. 

 

Datowanie radiowęglowe i analiza genetyczna wykazały, że zamrożona zwłoki były kiedyś skowronkiem, żyjącym 46 tysięcy lat temu. Ptak został odkryty przez łowców, poszukujących kości kopalnej mamutów w pobliżu wioski Belaja Gora w północno - wschodniej Syberii. 

 

Zamrożony ptak został przekazany naukowcom, którzy potwierdzili jego klasyfikację i wiek. Ich badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Communications Biology.

 

Eksperci zasugerowali, że zmiany klimatyczne, które miały miejsce pod koniec ostatniej epoki lodowcowej, doprowadziły do powstania nowych podgatunków ptaków. Ich zdaniem zamrożona ptasia tuszka może być materiałem badawczym, który potwierdzi, że ptak ten był przodkiem dwóch współczesnych gatunków skowronków, w tym jednego znalezionego w północnej Rosji i drugiego odkrytego na stepie mongolskim.

 

Niezwykły stan ptaka wynika przede wszystkim z warunków, panujących w miejscu gdzie zdechł, ale uczeni przyznają, że ten szczególny przypadek jest niezwykły. Wieczna zmarzlina Syberii, warstwa lodu i gleby pokrywająca większość regionu, wciąż odsłania wiele paleontologicznych cudów. Dzieje się to szczególnie często ostatnio, gdy zmiany klimatu intensyfikują jej rozmarzanie. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt

loading...


Skomentuj