Kategorie:
Szczątki młodego zwierzęcia znaleziono w rozmrożonej wiecznej zmarzlinie w północno - wschodniej Jakucji, a wiele narządów wewnętrznych prehistorycznego stworzenia zachowało się w stanie nienaruszonym.
Pierwsze fragmenty tuszy odnaleziono jeszcze w sierpniu, jednak naukowcy musieli poczekać do początku zimy, aby po zimowej drodze, czyli lodowej drodze dostarczyć do laboratorium zwłoki zwierzęcia do badań.
Już dziś wiadomo, że odkryta tusza jest jednym z najlepiej zachowanych okazów szczątków nosorożca włochatego na świecie. Większość tkanek miękkich, część przewodu pokarmowego, fragmenty sierści, a nawet fragmenty tkanki tłuszczowej są w doskonałym stanie. Róg zwierzęcia leżał obok szkieletu.
Według Walerego Plotnikowa, paleontologa z regionalnego oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk, nosorożec włochaty w chwili śmierci miał od 3 do 4 lat i najprawdopodobniej utonął. Wiek szczątków wynosi od 20 tys. do 50 tys. lat, analiza radiowęglowa da dokładniejsze dane. W 2014 roku, niedaleko miejsca, w którym znaleziono zwłoki, odkryto innego nosorożca włochatego o przydomku Sasza, żyjącego około 34 tys. lat temu.
W ostatnich latach gwałtowne topnienie wiecznej zmarzliny na Syberii spowodowane zmianami klimatycznymi umożliwiło naukowcom dokonanie szeregu ważnych odkryć, w tym odkrycie szczątków mamutów, nosorożców włochatych i szczeniąt lwów jaskiniowych. Ponadto w wiecznej zmarzlinie krateru Termokarst Batagaika, położonego w Jakucji, znaleziono szczątki 42 tysiącletniego źrebaka.
Ocena:
Opublikował:
tallinn
Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt |
Komentarze
Skomentuj