W wiecznej zmarzlinie na Syberii znaleziono psa, który ma 18 tysięcy lat!

Kategorie: 

Źródło: Sergey Fedorov, The Siberian Times

W pobliżu rzeki Indygirka na Syberii naukowcy odkryli szczeniaka, którego ciało zostało przechowane w niemal nienaruszonym stanie przez 18 tysięcy lat. Badacze wnioskują, że zwierzę musiało mieć około dwa miesiące w momencie, gdy zamarzło. Szczeniaka nazwano „Dogor”, co w języku jakuckim oznacza przyjaciela.

Indygirka to rzeka w Jakucji, która uchodzi do Morza Wschodniosyberyjskiego. Rzeka zamarza w październiku, a jej roztopy przychodzą dopiero na przełomie maja i czerwca. Wieczna zmarzlina stwarza idealne warunki do zachowania materii organicznej. Temperatury poniżej zera są na tyle niskie, że uniemożliwiają życie większości bakterii oraz grzybów, które normalnie rozkładałyby szczątki. Nie są jednak na tyle niskie, aby uszkodzić tkanki. Jeśli więc warunki są odpowiednie, naukowcy mogą pozyskać nawet próbkę żywotnego DNA.

 

W zeszłym roku w północnej Jakucji odkryto idealnie zachowaną głowę wilka, który żył w trakcie epoki lodowcowej. Mimo że ma ona 40 tysięcy lat, wciąż pokrywa ją skóra oraz futro. W ciągu ostatnich dziesięcioleci na terenie tym naukowcy odkryli dziesiątki ciał mamutów i innych zwierząt, które żyły na Ziemi wiele tysięcy lat temu.

Najnowsze znalezisko, czyli dwumiesięcznego szczeniaka, znaleziono na północny wschód od Jakucka – miasta leżącego w północno-wschodniej Rosji. Ciało zwierzęcia przetransportowano do Szwedzkiego Centrum Paleogenetyki, gdzie przeprowadzono szczegółowe badania. Wieczna zmarzlina utrzymała szczątki w wyjątkowo dobrym stanie. Zachowało się zarówno futro, jak i wąsy oraz zęby psa. Mimo tego naukowcy wciąż nie są pewni, do jakiego konkretnie gatunku należy szczeniak.

 

Badacze ustalili, że znalezione zwierzę jest płci męskiej i ma około 18 tysięcy lat. Szwedzkie centrum badawcze ma największy w Europie bank DNA psów z całego świata. Jednak wstępne sekwencjonowanie genomu nie dało odpowiedzi co do konkretnej rasy. Czy szczeniak to wilk, pies czy może jakiegoś rodzaju forma pośrednia – wspólny przodek obu współcześnie występujących gatunków?

 

Wiemy, że w rejonie znaleziska ludzie zaczęli osiedlać się około 32 500 lat temu. Wcześniejsze badania sugerują również, że psy udomawiano 10-40 tysięcy lat temu. Oznacza to, że Dogor teoretycznie może stanowić przedstawiciela wilka, powoli przekształcającego się w psa.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Skomentuj