W USA zaobserwowano dziwną pionową tęczę

Kategorie: 

Źródło: twitter

Chyba każdy chociaż raz w życiu widział kolorową tęczę, prowadząca od kresu, do kresu widnokręgu i dodatkowo mieniącą się barwami występującymi w widmie Słońca. Mieszkańcy Pensylwanii zdołali zaobserwować coś, co nazwali tęczą pionową.

Do nietypowej obserwacji doszło 5 czerwca, w okolicy amerykańskiego miasta Dover w stanie Pensylwania. Widziano tam nietypową pionową tęcze, która na dodatek była czerwona!

 

Pojawia się pytanie, czy to w ogóle można nazywać tęczą? Okazuje się, że tak. Zdaniem meteorologów to też jest tęcza, a jej czerwony kolor oznacza tylko tyle, że wszystkie inne kolory widma słonecznego zostały rozproszone przez cząsteczki powietrza.

Po zachodzie słońca, kiedy wykonano te zdjęcia, często dochodzi do dominacji czerwonej części widma słonecznego. Przeważnie nawet takie rozproszone, czerwone tęcze występują w postaci łuku widocznego na horyzoncie. W tym przypadku go brakuje ze względu na ułożenie chmur.

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Exart

Ta tęcza nie jest oczywiście

Ta tęcza nie jest oczywiście ani pionowa ani prosta. To drobniutki wycinek pełnego łuku, drobny ponieważ obszar gdzie pada deszcz umożliwiając jej powstanie zajmuje niewiele miejsca w krajobrazie. Zarazem zdjęcie zostało zrobione przy znacznym przybliżeniu, i mamy efekt jaki mamy. Nie ma pionowych tęcz.

Skomentuj