W USA testują robotyczne, sterowane umysłem ramię, warte 120 mln dolarów

Kategorie: 

Źródło: Quartz na youtube.com

Pewien mężczyzna z Florydy, który stracił swoją prawdziwą rękę, otrzymał właśnie robotyczne ramię, które może kontrolować za pomocą swojego umysłu. Urządzenie warte 120 mln dolarów będzie testowane przez rok, a następnie zabrane do wprowadzania dalszych udoskonaleń.

Inteligentna proteza, nazwana Modular Prothetic Limb (MPL) została opracowana przez naukowców z Laboratorium Johns Hopkins Applied Physics, a następnie przekazana do testowania niepełnosprawnemu Johnny’emu Matheny’emu z Port Richey na Florydzie. Mężczyzna będzie mógł korzystać z najnowocześniejszej protezy na świecie przez 12 miesięcy.

 

Celem badaczy jest opracowanie endoprotezy, która może być kontrolowana przez mózg w taki sam sposób, w jaki panujemy nad własnymi rękoma. Równie ważne jest osiągnięcie porównywalnych wrażeń czuciowych.

Bioniczne protezy mogą być dużym krokiem w tworzeniu technologii, która zwiększa ludzkie możliwości. To nie tylko szansa na normalne życie dla osób pozbawionych kończyn, ale być może także możliwość uczynienia ludzi silniejszymi, mądrzejszymi i szybszymi - czyli po prostu staniemy się bardziej wydajnym gatunkiem.

 

Póki co opracowane przez naukowców urządzenie ma wciąż wiele ograniczeń. Przede wszystkim proteza nie może zamoknąć, ponieważ nie jest wodoodporna. Nie jest także wystarczająco czuła, aby przy jej użyciu prowadzić pojazdy. Reszta ograniczeń, ale także możliwości sprzętu zostanie ustalona podczas okresu testowego.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj