W USA rozpoczęto transporty próbek krwi między szpitalami za pomocą dronów

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

W związku z coraz większymi problemami w sprawnym pokonywaniu drogą dystansu między szpitalami, Federalna Administracja Lotnictwa wyraziła zgodę na uruchomienie pierwszego w USA systemu transportowania próbek krwi przez drony. Przyspieszenie procesu ma być możliwe dzięki współpracy firmy kurierskiej UPS z firmą Matternet, specjalizującą się w dostarczaniu technologii dla lotnictwa.

 

 

Ruch drogowy bywa niezwykle uciążliwy nie tylko dla przeciętnego Kowalskiego, ale również dla szpitali. Placówki często ze zniecierpliwieniem oczekują na kurierów, których zadaniem jest przetransportowanie próbek krwi z punktu A do punktu B. Każdego dnia tysiące osób potrzebują wykonania pilnej analizy, a w ekstremalnych wypadkach szybkość działania może być nawet kwestią życia lub śmierci pacjentów.

 

Z logistycznego punktu widzenia cały projekt ma dużo sensu, ponieważ lekki i kompaktowy ładunek nie powinien przysporzyć dronom problemu. Zamiast zarządzania niewygodnymi ładunkami, firmy mogą skupić się na optymalizacji transportu i poszczególnych mechanizmów.

 

Pierwszy próbny lot odbył się we wtorek, 26 marca, przy szpitalu WakeMed w mieście Raleigh. Dron firmy Matternet może transportować ładunki o masie nieprzekraczającej 2,2 kg, a na jednym ładowaniu akumulatora może pokonać dystans nieco ponad 20 km.

 

Według wstępnych szacunków dron jest w stanie pokonać trasę z jednego szpitala do drugiego w ciągu 3 minut, podczas gdy kierowcy w godzinach szczytu zajęłoby to pół godziny. Urządzenie zostało wyposażone w autonomiczne systemy nawigacji, lecz dron będzie na bieżąco monitorowany, aby w razie problemów zainterweniować i przejąć zdalną kontrolę.

Obecnie w planach jest co najmniej 10 lotów każdego dnia. Liczba zostanie w przyszłości dostosowana do potrzeb placówek medycznych. Wstępne testowanie usługi przez szpital WakeMed rozpoczęło się już w sierpniu zeszłego roku i przebiegało pod ścisłym nadzorem ze strony Departamentu Transportu Północnej Karoliny.

 

Firma UPS dostrzega w nowej inicjatywie same korzyści: nie tylko uda się sprawniej transportować próbki, ale również zmniejszyć wydatki na pojazdy drogowe. Matternet ma natomiast spore doświadczenie w tym zakresie, ponieważ ich drony zrealizowały już 3000 podobnych lotów w Szwajcarii. Zarówno UPS, jak i Matternet mają nadzieję niebawem rozszerzyć swoje usługi na inne lokalizacje w całych Stanach Zjednoczonych.

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Skomentuj