W USA rozmieszczono rozległą sieć sejsmografów, które nasłuchują tego, co dzieje się pod ziemią

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Terytorium Stanów Zjednoczonych jest stopniowo oplatane siecią sejsmografów, które mają za zadanie nasłuchiwanie tego co dzieje się pod ziemią. Determinacja z jaką jest ona budowana jest przynajmniej zastanawiająca. Sejsmografy znajdują się na dystansie aż 700 kilometrów.

 

Sieć rozciąga się od północy na południe, od Kanady do granicy z Meksykiem. Sejsmometrów instalowane są w odległości mniej więcej 70 kilometrów od siebie. Urządzenia są tak czułe, że mogą odbierać wszystko, od drgań wywołanych przez wiejący wiatr po fale sejsmiczne generowane przez trzęsienia ziemi znajdujące się nawet tysiące kilometrów od Stanów Zjednoczonych.

 

Jak twierdzą specjaliści celem tego systemu nie jest rejestrowanie wahań lokalnych wód podziemnych, a potężnych wibracji, które propagują się na długich dystansach. Mają one pomóc w odblokowaniu sekretów anatomii naszej planety. Gdyby ktoś nie wiedział, to warto sobie uzmysłowić, że wewnętrzna struktura naszej planety jest nadal tajemnicą dla naukowców.

 

Oczywiście niektórzy komentują tak rozległe badania jako ewidentnie powiązane z zagrożeniami jakie czyhają na Stany Zjednoczone. Wedle tych teorii sejsmolodzy mają za zadanie przede wszystkim obserwować superwulkan Yellowstone. Konieczne jest zwymiarowanie starożytnej płyty litosferycznej Farallon, która znajduje się pod płytą północnoamerykańską i której pozostałością jest między innymi niebezpieczna do dzisiaj płyta Juan de Fuca, która odpowiada za istnienie jednej z najbardziej niebezpiecznej strefy subdukcji.

Źródło: seismo.berkeley.edu

Poza tym sejsmografy mają pomóc w zwymiarowaniu zagrożenia płynącego z aktywnego uskoku New Madrid. Mniej więcej dwa lat temu w stanie Missouri odnotowano serię silnych trzęsień ziemi i nadal nie jest jasne, dlaczego doszło do nich z dala od obszarów uważanych za aktywne sejsmicznie.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Obserwator.

,,Sejsmografy na żyrafy". Do

,,Sejsmografy na żyrafy". Do czego służą te ,,sejsmografy"? Oddanie strzału do np. jelenia przez myśliwego  kompleksie leśnym (teren niezurbanizowany) jest natychmiat wychwytywane i lokalizowane przez te ,,sejsmografy". ,,Sejsmografy" (rzeczysiście są bardzo czułe na tego typu impulsy) przekazują jednocześnie sygnał do ,,służb kontrolujących" poprzez system satelitów. Oddanie strzału lub wybuch czegokolwiek na obszarze kilkuset kilometrów kwadratowych jest w ciądu kilku minut przeanalizowane i namierzone z podglądem i śledzeniem satelitarnym, a ,,punishers" są na śmigłowcach  przysłowiowy kwadrans. Rozstawienie ,,sejsmografów" co 70 km daje pełne pokrycie kontrolowanego terenu, a współrzędne z dwóch ,,sejsmografów" precyzyjne określenie współrzędnych. nawet przysłowiowa ,,mysz w du.pie" się nie ukryje. Po to są ,,sejsmografy" firmy NWO.

Skomentuj