W USA powstał telefon komórkowy pozbawiony baterii, który może wykonywać połączenia za pomocą sygnałów radiowych

Kategorie: 

Źródło: University of Washington

W USA powstał prototyp telefonu komórkowego, którego nigdy nie trzeba ładować. Inżynierowie z University of Washington stworzyli telefon, który może wykonywać połączenia korzystając ze światła lub sygnałów radiowych.

Telefon nie potrzebujący baterii może funkcjonować używając tylko kilku mikrowatów energii, które pobiera z sygnału radiowego, dochodzącego ze stacji dokującej umieszczonej do 9 i pół metra od telefonu. Energia może być również pobierana dzięki mikroskopijnemu ogniwu słonecznemu. Zespół inżynierów, który skonstruował telefon, wykorzystał go już do rozmów przez Skype.

Prototyp telefonu może działać z użyciem tak niewielkiej energii, ponieważ przy jego budowie pozbyto się konwertowania sygnału analogowego na cyfrowy. Proces ten pobiera dużo energii w nowoczesnych telefonach.

Naukowcy dodali: „Antena przymocowana do komponentów telefonu zmienia mowę na standardowy sygnał radiowy emitowany przez stację dokującą. Ten proces koduje nasze słowa na sygnał radiowy, w sposób, który prawie w ogóle nie zużywa energii.”

Battery-free Cellphone

Zespół zaprojektował stację dokującą, aby odbierać i emitować sygnały radiowe. Jednak ta technologia może być używana przez wieże telekomunikacyjne, czy nawet routery Wi-Fi. Inżynierowie pracują również nad usprawnieniem systemu, a nawet nad możliwością rozmów wideo przez telefony pozbawione baterii.

 

 

 

Ocena: 

Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika ???

Wiele rzeczy w "elektronice

Wiele rzeczy w "elektronice współczesnej" poświęca energii/pracy na zamianę sygnałów, kodowanie itp. rzeczy. Można to było zlikwidować już pewien czas temu, lecz problemy współczesne ogranicza pieniądz i wartość samych urządzeń itd. itp., a wprowadzenie nowych rozwiązań blokuje pozerstwa firm, instytucji, w celach zarobkowych, bo dzięki temu korzystają z "możliwości życia" nie zważając na innych itd.

Skomentuj