W Unii Europejskiej wszystkie nowe samochody elektryczne będą emitowały sztuczny hałas

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Jak informuje BBC News, wszystkie nowe modele samochodów elektrycznych, sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej muszą od 1 lipca 2019 r. wytwarzać dodatkowy, sztuczny hałas. Takie posunięcie ma na celu rzekome zwiększenie bezpieczeństwa innych uczestników ruchu, którzy nie będą już zaskakiwani przez niezwykle ciche ekologiczne pojazdy.

Akustyczne systemy ostrzegawcze będą musiały zostać zainstalowane w nowych modelach samochodów hybrydowych i elektrycznych wyprodukowanych po 30 czerwca 2019 roku, a wszystkie starsze pojazdy będą musiały zostać w nie wyposażone do lipca 2021 roku. Po zainstalowaniu systemu ostrzegawczego automobile będą wydawać dźwięk podczas jazdy z prędkością poniżej 20 km/h oraz podczas cofania.

 

Ze względu na brak silnika spalinowego, pojazdy elektryczne są znacznie cichsze niż ich petrolubne odpowiedniki. Bezszelestne poruszanie się może jednak według Unii Europejskiej stanowić problem, ponieważ auta mogą stać się zagrożeniem dla innych użytkowników dróg, w szczególności dla osób niewidomych. Unijni urzędnicy powołali się na badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii w 2017 roku, które wykazały, że pojazdy elektryczne i hybrydowe mają o 40% większe szanse na spowodowanie wypadku z udziałem pieszych.

Producenci samochodów będą mogli samodzielnie zdecydować, jak będzie brzmiał ich system ostrzegawczy, ale unijne przepisy sugerują, że dźwięk powinien być podobny do tego, jaki emituje tradycyjny silnik spalinowy. Firmy prześcigają się w kreatywnych pomysłach na własną akustykę. Nissan twierdzi, że ich elektryczny pojazd będzie wręcz śpiewał poruszając się po drodze, ale trudno będzie im przebić dokonanie BMW. Niemiecki producent pochwalił się, że słynny kompozytor muzyki filmowej, Hans Zimmer, pracuje nad tym, jak będą brzmiały ich samochody elektryczne nowej generacji.

 

Unia Europejska nie jest jedynym regulatorem, wprowadzającym przepisy dotyczące sztucznego hałasu emitowanego przez pojazdy elektryczne. W Stanach Zjednoczonych wszystkie samochody hybrydowe i elektryczne będą musiały wydawać dźwięk od września 2020 roku. 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Jelita atakuje

No to co, teraz jak masz

No to co, teraz jak masz pojazd na nie paliwo, to będziesz samochodolutkiem, i od 1 lipca będziesz musiał wystawić głowę przez okno i drzeć się: brum brum brum JAAAAADEEEEE ! - pytanie jest tylko o datę petycji o dozur psychiatryczny dla pomysłodawców. Na całe szczęście opuszam Łunię Europejską. Pooglądam sobie to z zewnątrz i kupię popkorn Smile

Portret użytkownika Zenek ;)

A nie lepiej wrócić do 

A nie lepiej wrócić do 

 

STARYCH, SPRAWDZONYCH ROZWIĄZAŃ z CZASÓW WDRAŻANIA MOTORYZACJI

 

i przed każdym autem puszczać 2 INŻYNIERÓW MERKEL....

 

jednego z OSTRZEGAWCZĄ CZERWONĄ FLAGĄ

i drugiego jaki będzie z siebie wydawał równie ostrzegawcze a za to bardziej ekologiczne "BRUM BRUM"....

Portret użytkownika opinia

Bardzo słuszna i ekologiczna

Bardzo słuszna i ekologiczna idea. Ja bym poszedł jeszcze dalej i dodał trzeciego inżyniera z lektyką. Dzisiaj miasta i tak są zakorkowane, więc taka lektyka mogłaby po chodnikach śmigać szybciej niż niejeden supernowoczesny elektryk.
3 inżynierów i po kłopocie. I same plusy: praca, ekologia i integracja międzynarodowa.

Portret użytkownika pilippek

w UE raczej myślą o

w UE raczej myślą o dzieciakach i ludziach starszych w tym przypadku.

tesli nie slychac jak przejezdza, jak jest dobry stan nawierzchni to ktos rozkojarzony zorientuje się dopiero na ma sce lub pod kołami :) 

Portret użytkownika polakk

Hałas jest jak wiadomo

Hałas jest jak wiadomo zanieczyszczeniem a więcczymś złym i szkodliwym a jedną z głownych zalet samochodów elektrycznuch jest właśnie ograniczenie hałasu. Oczywiście pod warunkiem, że nie rządzą idioci jak w EUrokomunie.

Portret użytkownika Illuminat13

Ciesze sie bardzo ze malo

Ciesze sie bardzo ze malo halasuja ale kogo na nie bedzie stac ?? W polsce goje wiaza ledwie koniec z koncem to nie goje niemieckie cze angielskie ze ich stac na kredycik Polacy to biedny narod z malymi pensjami 80 procent za najnizsza krajowa tyra wystarczy na miske ryzu te 500 euro

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika euklides

Po zainstalowaniu systemu

Po zainstalowaniu systemu ostrzegawczego automobile będą wydawać dźwięk podczas jazdy z prędkością poniżej 20 km/h oraz podczas cofania.

Bardzo rozsądne, przy 20 km/h ryba ślimak ma szansę uciec spod kół, natomiast przy 50 km/h nie ma sensu jej ostrzegać.

Strony

Skomentuj