W układzie okresowym znajdzie się oficjalnie nowy 113 pierwiastek

Kategorie: 

Źródlo: Internet

Od ponad dekady trwała swoista rywalizacja między naukowcami z Japonii i rosyjsko-amerykańskim zespołem specjalistów starających się stworzyć w warunkach laboratoryjnych nowy pierwiastek, który powinien się znaleźć na 113 miejscu w układzie okresowym pierwiastków Mendelejewa. Najprawdopodobniej pierwszeństwo w nazwaniu go uzyskają naukowcy z japońskiego Instytutu Riken.

 

Gdyby rzeczywiście się tak stało, byłby to pierwszy przypadek w historii, gdy uznano by oficjalnie odkrycie pierwiastka przez zespół azjatyckich naukowców. Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że na pierwszy ślad syntetycznego pierwiastka 113 natrafili uczeni amerykańscy i rosyjscy i to już w 2003 roku. Od tego czasu funkcjonuje on pod tymczasową nazwą ununtrium, ale w Instytucie Riken, w 2012 roku, również udało się go pozyskać i zebrano dane, które są uważane za potwierdzenie tego faktu w dużo większym stopniu niż te wcześniejsze.

Oficjalne ogłoszenie nazwy nowego pierwiastka w tabeli okresowej ma się odbyć pod koniec stycznia. Jeśli to japońscy naukowcy zostaną uznawane za jego twórców, uzyskają oni przywilej do nazwania go i prawie na pewno będzie to pierwiastek  "Japonia". Nowy pierwiastek ma jądro, w którym znajduje się 113 protonów.

 

Zespół naukowców z Instytutu Riken, który odpowiada za to odkrycie był kierowany przez profesora Kosuke Morita, obecnie pracownika Kyushu University. Pierwiastek znajdujący się na pozycji 113 został pozyskany poprzez kolizje cynku z bizmutem.


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj