W Ugandzie odnaleziono nietypowe małpy, zmutowane na skutek stosowania pestycydów w rolnictwie

Kategorie: 

Źródło: twitter

Naukowcy odkryli w Ugandzie dziwną grupę zmutowanych małp, które mają spłaszczone nosy i nienormalnie małe nozdrza. Badacze twierdzą, że jeden z czterech szympansów i pawianów w okolicy urodził się z deformacjami, w tym z wklęsłymi twarzami. Niektórym osobnikom brakuje palców. Uważa się, że deformacje spowodowane są niebezpiecznym mieszaniem środków owadobójczych używanych przez lokalnych rolników, które stanowią poważne zagrożenie dla okolicznej fauny.

 

Eksperci chcą teraz przyjrzeć się potencjalnie przerażającym skutkom, jakie mogły mieć te substancje na ludzi. Kilibe National Park w południowej Ugandzie jest jednym z najbardziej zróżnicowanych regionów Afryki i domem dla kilkunastu gatunków tych ssaków.

 

Do 2014 r. deformacje twarzy wśród populacji małych małp były rzadkie. Wcześniej stwierdzono tylko dwa takie przypadki, pisze The Verge. Jednak do 2016 r. urodziło się 25 % szympansów i 17% pawianów, które miały znamienne deformacje fizyczne. Niektóre pawiany miały dodatkowe otwory w swoich nozdrzach. Jedna samica miała rozczepioną wargę, a wiele z nich miało problemy z reprodukcją – w ogóle nie wykazywały zainteresowania aktywnością seksualną.

„Szympansy i pawiany jedzą często kukurydzę z pól” – napisali naukowcy w swoim tekście. „16 młodych z 66 monitorowanych szympansów wykazuje nieprawidłowości, w tym zmniejszone nozdrza, rozszczep wargi, deformacje kończyn, problemy z rozrodczością i hipopigmentację".

Badacze nie mogli pobierać próbek krwi, ponieważ szympansy są chronione, a to wiąże się z ingerencją fizyczną. Pobrano za to próbki gleby i przebadano ślady obecności pestycydów. Ujawniono występowanie ośmiu: glifosat, cypermetryna, profenofos, mankozeb, metalaksyl, dimetoat, chloropiryfos i 2,4-D amin”.

„Analiza chemiczna próbek zebranych w latach 2014-2016 wykazała, że średnie poziomy pestycydów w świeżych łodygach kukurydzy i nasionach, w glebie i w skupiskach szympansów przekracza zalecane ograniczenia".

Naukowcy stwierdzili, że zwłaszcza środek owadobójczy o nazwie Chlorpyrifos jest stosowany nadmiernie i to on prawdopodobnie wywołuje deformacje. Specyfik działa na system nerwowy owadów, co powoduje ich śmierć. W dużych dawkach może mieć podobny wpływ ludzi i powodować problemy rozwojowe u dzieci.

 

W Ugandzie rolnicy stosują insektycyd zwany DDT, który jest zakazany w Stanach Zjednoczonych od lat siedemdziesiątych. Według Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa Narodów Zjednoczonych w latach 2000 - 2014 import pestycydów do Ugandy wzrósł o 500 procent.

 

W 2004 r. Uganda zgodziła się na konwencję sztokholmską - traktat ONZ w celu wyeliminowania stosowanie toksycznych środków chemicznych, takich jak DDT, ale lokalne władze i agencje niewiele sobie z tego robią. Naukowcy, biorący udział w projekcie Sebitoli Chimpanzee i Muséum National d'Histoire Naturelle, rozpoczną teraz pobieranie moczu u małp w celu sprawdzenia, które pestycydy mogą być największymi sprawcami nieszczęść zwierząt i być może także ludzi.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Akamai

Oczywiście, że herbicydy i

Oczywiście, że herbicydy i pestycydy stosowane przy uprawach roślin są przyczyną wielu różnych mutacji.

I to nie tylko u zwierząt, ale także u ludzi powodują zmiany morfologiczne.

Wystarczy spojrzeć na Martina Schultza.

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Skomentuj