Kategorie:
Ponad 700 000 zwierząt zmarło w tym roku w Mongolii z powodu dzud, brutalnej klęski żywiołowej, unikalnej w Mongolii, gdzie letnia susza łączy się z ostrą zimą, a ogromna liczba zwierząt gospodarskich umiera z głodu lub zimna.
Dzud lub zud to mongolski termin na ciężką zimę, w której ginie duża liczba zwierząt. Padają one głównie z głodu spowodowanego brakiem możliwości wypasu. W niektórych przypadkach bezpośrednio z wychłodzenia. Istnieją różne rodzaje dzud, w tym biały dzud, który oznacza wyjątkowo śnieżną zimą, w której zwierzęta gospodarskie nie są w stanie znaleźć pożywienia z powodu pokrywy śnieżnej. Właśnie z czymś takim mamy obecnie do czynienia.
Pokrywa śnieżna w Mongolii na dzień 28 lutego
Od 7 marca, opady śniegu pokrywają do 50% Mongolii, w 66 jednostkach administracyjnych w 12 prowincjach, występują warunki dzud lub bliskie dzud. Według mongolskiej Narodowej Agencji ds. Meteorologii i Monitoringu Środowiska poinformowała, że w tym roku z powodu dzud zginęło w sumie 710 740 zwierząt.
Szacuje się, że w 2017 roku aż 80% Mongolii dotknęła susza, powodując poważne straty w plonach i w areale dostępnych pastwisk dla bydła. Produkcja pszenicy w 2017 roku szacowana jest na około 231 tysięcy ton, czyli zaledwie połowę zeszłorocznego zbioru i ponad 40% mniej niż średnia pięcioletnia.
W 2015 roku w Mongolii żyje obecnie blisko 60 milionów sztuk zwierząt domowych, w porównaniu do 30 milionów w 1995 roku. W ciągu całego 2016 roku, warunki dzud zabiły ponad milion zwierząt, a w 2010 roku, zabiły aż 8 milionów.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Skomentuj