W trującym australijskim drzewie znaleziono aktywny związek przeciwnowotworowy

Kategorie: 

Źródło: tg

Biolodzy uzyskali analogi moroidyny z trującego drzewa w nieszkodliwych roślinach tytoniu poprzez ekspresję transgenu. Wyniki badania zostały opublikowane przez Journal of the American Chemical Society. Australijscy naukowcy stworzyli nową metodę biosyntezy moroidyny w tkankach nieszkodliwych roślin. Przyczyni się to do badań nad przydatnością związku w leczeniu raka.

 

Australijskie drzewo trujące (Dendrocnide moroides) to roślina należąca do rodziny pokrzyw. Jest pokryty cienkimi silikonowymi igłami, które zostały nasączone jedną z najbardziej bolesnych toksyn natury, związkiem zwanym moroidyną.

„Substancja jest znana z powodowania silnego bólu, który utrzymuje się przez bardzo długi czas” – powiedział Jing-Ke Weng z Whitehead Institute, współautor badania.

Istnieje jednak druga strona moroidyny. Oprócz powodowania bólu, związek ten wiąże się z cytoszkieletem komórek, zapobiegając ich podziałowi, co czyni moroidynę obiecującym kandydatem na leki chemioterapeutyczne.

 

Z oczywistych względów zebranie wystarczającej ilości materiału chemicznego do badań jest trudne. Teraz naukowcy opublikowali metodę biosyntezy moroidyny w tkankach nieszkodliwych roślin, takich jak tytoń. Przyczyni się to do badań nad przydatnością związku w leczeniu raka.

 

Moroidin to bicykliczny peptyd. Synteza jest praktycznie niemożliwa ze względu na złożoną strukturę chemiczną. Cztery lata temu naukowcy wyjaśnili mechanizm biosyntezy innego rodzaju peptydu roślinnego zwanego lycium, po raz pierwszy odkrytego w jagodach goji. Korzystając z tych danych, byli w stanie wygenerować różne analogi moroidyny w roślinach tytoniu poprzez transgeniczną ekspresję genu prekursora Kerria japonica. Ostatecznie ich metoda umożliwiła wytworzenie tego samego składu chemicznego moroidyny w innej roślinie żywicielskiej, która jest łatwiejsza w uprawie, zbiorze i badaniu.

 

W swojej najnowszej pracy naukowcy zsyntetyzowali również analog moroidyny zwany cellogentyną C. Przetestowali jego działanie przeciwnowotworowe w stosunku do linii komórek ludzkiego raka płuc i odkryli, że związek ten jest toksyczny dla komórek patogennych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Lućka

Ile to już wynaleziono

Ile to już wynaleziono skutecznych leków na raka i co i nic, dalej ludzie konają szprycując się chemiami, które to nie mają być skuteczne i wyleczać raka, tylko przede wszystkim muszą przynosić bilionowe zyski dla największych ludobójców świata, koncerny farmaceutyczne. Wszelkie skuteczne leki i metody leczenia raka są wykupywane przez ludobójców i chowane w ich sejfach.

Portret użytkownika r.abin

"w nieszkodliwych roślinach

"w nieszkodliwych roślinach tytoniu"? Nas "lemingów" okłamuje się, że palenie tytoniu - wywołuje raka, a tymczasem wystarczy spreparować machorkę i jest - odwrotnie. No chyba, że ci "uczeni" - brali granty od Morrisa

Portret użytkownika Q

Tytoń zawiera jedną z

Tytoń zawiera jedną z najsilniejszych znanych trucin - nikotynę , nie wiedziałeś o tym ? Jak palenie czegokolwiek czyli wdychanie powstającego tak dymu może być "nieszkodliwe" ? Paląc , człowiek wchłania w ciało WSZYSTKIE toksyczne produkty częściowego (!) spalania - bo papieros się tli wytwarzając widoczny i śmierdzący dym . Jest w nim kilka tysięcy sklasyfikowanych substancji szkodliwych , a Ty mówisz że to "kłamstwo" . Tkz: "machorka" zawiera ok . 10 razy więcej TRUJĄCEJ nikotyny .. i to ma służyć zdrowiu ??? Słyszałeś kiedy o nikotynoidach ? Są to pestycydy (silne środki owadobujcze) oparte o nikotynę .

Portret użytkownika Kwazar

No, ma nadzieję że coś w tym

No, ma nadzieję że coś w tym jest. Bo nawet taki DOMESTOS działa przeciwnowotworowo ZABIJA KOMÓRKI i WIRUSY i BAKTERIE tylko że jest po spożyciu a zażyciu, taki trochę ogólnie trujący dla człowieka.....ale działa przeciwnowotworowo ! Taki jest właśnie dzisiejszy Świat. Niby do przodu a jednak ciągle pod ścianą i jest to koniec :))) 

Portret użytkownika spokoluz

Przez cały czas naukowcy

Przez cały czas naukowcy szukają cudleku na raka gdzie ? w naturze !!! Zatem zamiast brać syntetyzowane środki należy przybliżyć sobie ziołolecznictwo. Jeszcze do lat 60tych XXw nasze babcie leczyly ziołami ale przyszedł duch nowoczesności i najpierw ośmieszył a potem zabił w ludziach ducha wiedzy o naturze. Zioła leczą kompleksowo i najważniejsze - LECZĄ bo to co mamy z bigfarmy to potrzymuje chorobę aby trwała jak najdłużej. Wit B17 , terapia gersona , protokół solny itd.... korzystajcie dopóki jest to jeszcze w necie bo nadchodzi czas tylko jednej najprawdziwszej prawdy z prad najprawdziwszych .

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Endymion

Racja. Obliczenia średniej

Racja. Obliczenia średniej długości życia w XIXw. (akurat na temat społeczeństwa angielskiego widziałem opracowanie) są zakłamane. Dużo dzieci umierało przy porodzie, wielu młodych umierało na wojnach. Jeżeli ominiemy te dane w statystyce wychodzi, że ludzie byli zdrowsi i dłużej żyli bez bigpharmy. W średniowieczu palono wiedźy na stosach, dlaczego? Bo miały wiedzę. Korporacje farmaceutyczne są nastawione na zysk, im nie zależy na na zdrowej ludzkości, bo stracą klientów. Stąd lecząc "sraczkę" lekami, nabawisz się nadciśnienia, czy tam innej choroby na którą czeka w aptece remedium, po którego zarzyciu padnie ci wątroba itd. Taki fluor w paście do zębów zamienił się z toksycznego odpadu w surowiec "ku zdrowotności"..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Skomentuj