W ten weekend temperatura na Biegunie Północnym może być wyższa niż w Europie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Obecnie pogoda w Europie ulega sporemu ochłodzeniu na skutek przemieszczenia arktycznych mas powietrza przez zjawisko SSW (nagłe ogrzanie stratosfery). Natomiast w Arktyce w tym samy czasie temperatura stale rośnie powodując topnienie lodu. Zdaniem specjalistów, temperatura w Arktyce jest na dany moment o 25 °C za wysoka! W tym tygodniu przez dwa dni stacja pogodowa w Kap Morris Jesup (północny kraniec Grenlandii) odnotowała całodobową temperaturę powyżej 0 °C, gdy norma wynosi około -30 °C.

Z powodu nienaturalnie wysokich temperatur, Morze Beringa doświadcza obecnie najniższego poziomu lodu morskiego, jaki kiedykolwiek odnotowano (dokładne obserwacje rozpoczęto w 1979 roku). Fale rozbijają się o wybrzeże zachodniej części Alaski, podczas gdy woda powinna być skuta lodem.

 

Brain Brettschenider, badacz klimatu z Uniwersytetu Alaska Fairbank w Public Radio International, twierdzi, że obecne anomalie pogodowe są bardzo niepokojące. Stacja meteorologiczna Kap Moris Jesup znajduje się zaledwie 640 km od Bieguna Północnego, a tamtejsza temperatura chwilami może sięgać nawet 0 °C. W tym samym czasie w niektórych miejscach Europy temperatury spadają do -35 °C w wyniku mroźnych wiatrów, napływających ze Skandynawii. Dla porównania w Polsce dzisiejsze temperatury wahają się od -1 °C do nawet -10 °C, a prognozuje się jeszcze zimniejszy początek przyszłego tygodnia.

Meteorolodzy przewidują, że temperatura na Biegunie Północnym może wzrosnąć powyżej zera już między czwartkiem a niedzielą w przyszłym tygodniu. Takie anomalie nie pozostaną bez konsekwencji – topnienie dużej ilosci lodu musi powodować, że wzrost poziomu mórz i oceanów. Takie anomalie temperaturowe wpływają tez na zachwanie prądów strumieniowych w atmosferze. Z tego powodu pogoda na całym globie zmienia się bardzo szybko i często w sposób gwałtowny, a dla siedzib ludzkich katastrofalny. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika olek

A teraz jest -17 stopni

A teraz jest -17 stopni Celsjusza.

I cały lód sie roztopił?

Wywaliłem z gara lód na ziemie na słońcu 5 dni wstecz aby na klombie iglaka podlać! po 5 dniach a było słońce jest jeszcze połowa (południowa strona) cos kręcą!

Portret użytkownika NoProblemJest

Na geograficznym biegunie

Na geograficznym biegunie północnym jest magnetyczny biegun południowy. Tylko biegun magnetyczny się przemieszcza, geograficzny jest związany z osią obrotu Ziemi. Więc żeby się przemieścił musiałby być zakłócony obrót globu.

Portret użytkownika 3plabc

A ja mam pytanie tak na

A ja mam pytanie tak na logikę. A mianowicie na biegunie pólnocnym jeszcze przez niecały miesiąc jest noc polarna do 21.III. Jeśli nie dociera tam słońce z uwagi na noc polarną to jak ma tam być cieplej niż na szerokościach geograficznych gdzie jest oświetlenie np 6/8, czy 10h? Rozumiem, zaburzenie wiru polarnego... hmmm... przez "SSW" tylko jak, czytam wytłumaczenie tego zjawiska. "SSW" powstaje na skutek odbicia promieni słonecznych od ziemi, które ogrzewają gwałtownie atmosferę. OK. Tylko, że tam jest noc polarna, czyli świetło słoneczne nie dociera? Kiedyś myślełem, że może Golfstrom dryfuje obecnie bardzie ku południowej Grenlandi spychając arktyczne powietrze, ale podają że to jednak "SSW". Mam kolejne przemyślenie, a mianowicie gdyby wir polarny nie spływał z bieguna na południe to zimy obecnie by nie było. 100 lat temu zima trzymała od Listopada do Marca. Teraz mamy 2 tygodnie, gdy spływa wir polarny nad Europę, albo Pł. Amerykę i po zimie. Mam wrażenie, że ta "zima" jest sztucznie kreowana, aby mieć wrażenie, że klimat się tak gwałtownie nie zmienił jak jest w rzeczywistości. Co więcej na koniec nasuwa mi się takie skojarzenie. HARP. Nie wiem jak naprawde to dziala, ale jeśli oddziałuje na ziemską atmosferę i jej rozmaite warstwy, a z tego co czytałem tak jest, to czy przy pomocy wielkiej mikrofalówki nie można uzyskać efektu jak SSW? Takie teoretyczne pytania hehehe.

Portret użytkownika Fila

Rzeczywiście dziwy w Arktyce.

Rzeczywiście dziwy w Arktyce. Na poczatku lutego byłem przez tydzień na północ od Tromso (400 km za kołem polarnym i 750 km od Spitsbergenu) a tam najzimniej było -7st, a gdy w Polsce temperatura spadła do -kilklunastu st to u mnie termometr wskazywał +3 st i padał deszcz. W samym Tromso od ponad miesiąca piekna pogoda (akurat z małą przerwą w czasie mojego pobytu) i prawie nie padało, podczas gdy średnia suma opadów lutego to około 80 mm

Portret użytkownika KnazZo

Co najlepsze Biegun ten już w

Co najlepsze Biegun ten już w 2013 roku miał się znaleźć na terenie Syberii siła inercii pokonując tym samym 270km rocznie, od tego okresu mineło 5 lat tj. 1350km. co wyaśniało by takie anomalie pogodowe i z roku na roku niższą temperaturę latem, które jest coraz bardziej deszczowe i burzowe Biggrin

Portret użytkownika KnazZo

Kiedyś w historii biegun

Kiedyś w historii biegun zmieniał swoje położenie 3 stopnie dziennie, a ostatnie przebiegunowanie miało miejsce ponad 700 tys. lat temu, a od jakichś 2000 lat pole magnetyczne osłabło o 35%, więc kto wie... Dużo tych anomali ostatio - liczniejsze trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, zmiany pogody będące anomaliami. Coś mi podpowiada, że coś wisi w powietrzu niczym z filmu "pojutrze". A jeśli ktoś już wie, nie powiedzą by nie siać paniki szukajać w chwili obecnej jakiegoś rozwiazania.. Wink

Strony

Skomentuj