W Tasmanii odkryto najwyższe na świecie drzewo liściaste

Kategorie: 

Źródło: wikipedia

Naukowcy zidentyfikowali drzewo liściaste, które można uznać za najwyższe na świecie. Jest to eukaliptuskrólewski  - łac. Eucalyptus regnans - i zostało odkryte w Tasmanii w 2008 roku. Dziesięć lat temu, jego wysokość wynosiła 99,7 m, a teraz drzewo urosło do wysokości 100,5 metrów.

Według specjalistów ten eukaliptus pokonał wysokość stu metrów w ciągu ostatnich trzech lat. Drzewo to zostało nazwane Centurion, bo po łacinie centuria to właśnie liczba sto, ale nazwa ta nie została nadana ze względu na jego wysokość tylko z uwagi na fakt, że było to setne zarejestrowane olbrzymie drzewo w lasach Tasmanii.

Centurion rośnie w rezerwacie Tasmania Tahune Forest w pobliżu przyciągającej turystów "ścieżki powietrznej" Tahune Airwalk. Drugie najwyższe drzewo liściaste to również eukaliptus i też rośnie na tej samej wyspie. Nazywa się Triarius - łac. Prefekt - i znajduje się w Styx Valley. Drzewo to osiąga obecnie wysokość 97 metrów i ma imponujący obwód pnia wynoszący 19 metrów. 

Jak wynika z opowieści XIX wiecznych podróżników, kiedyś spotykano eukaliptusy królewskie, które miały nawet 150 metrów wysokości, ale nie zachowały się żadne ich zdjęcia poza opisami naukowymi z tego okresu. Obecnie najwyższe drzewo świata to sekwoja znajdująca się w Kalifornii, która nazywa się Hyperion i ma aż 115.72 m!

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Dawidoff

Sekwoja jest drzewem iglastym

Sekwoja jest drzewem iglastym, natomiast eukaliptus jest liściasty. Tak więc twierdzenie że wyżej wymieniony eukaliptus jest najwyższym na świecie drzewem liściastym jest prawdziwe. Nie jest najwyższym drzewem na świecie, bo jest  nim sekwoja ale pośród  liściastych jak najbardziej. Polecam trochę poduczyć się biologii, albo chociaż sprawdzić Wikipedię zanim z taką pewnością siebie napisze się komentarz i nazwie kogoś posmakiem. 

Strony

Skomentuj