W tanzańskim parku narodowym odnaleziono żyrafę albinosa

Kategorie: 

Źródło: Derek Lee, Caters News

W Parku Narodowy Tarangire w Tanzanii odnaleziono bardzo rzadkie zwierzę - białą żyrafę. Anomalia powstała, na skutek zmian genetycznych. Mutacja doprowadziła do tego, że umaszczenie żyrafy stało się białe, a skóra pod nim różowa, ze względu na brak melanocytów komórkowych.

 

Według ekspertów z Instytutu Badań nad Dziką Przyrodą (Wild Nature Institute), komórki skóry tej żyrafy nie są w stanie wyprodukować melaniny, pigmentu, którego brak powoduje bielactwo. Zwierze nazwano Omo po popularnej marce detergentu. Według zoologów, białą żyrafę pierwszy raz zauważono na początku ubiegłego roku.

Źródło: Derek Lee, Caters News

Ponownie zlokalizowano małą białą żyrafę w styczniu tego roku, prawie rok później. Pracownicy parku narodowego stwierdzili że są bardzo zadowoleni z tego, że żyrafa jest żywa i ma się dobrze. Omo miał dużo szczęścia ponieważ, jak wynika z danych Giraffe Conservation Foundation, ponad połowa wszystkich młodych żyraf ginie przed osiągnięciem sześciu miesięcy. Młode zwierzęta przeważnie padają ofiarą lwów i hien.

Źródło: Derek Lee, Caters News

Niestety niezwykły kolor zwierzęcia może również przyciągać uwagę kłusowników. Pracownicy Parku Narodowego Tarangire starają się zapewnić bezpieczeństwo swoich zwierząt, ale często jest to iście syzyfowa praca. Ostatni pomysł zwalczania kłusownictwa zakłada wykorzystanie w tym celu bezzałogowych dronów, które stale monitorują to, co się dzieje w parku.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Genetyk

Dla sprostowania to nie jest

Dla sprostowania to nie jest albinizm tylko piebaldyzm. Widać wyraźnie, że żyrafa ma czarne oczy i normalnie ubarwione nogi do połowy. To nic niezwykłego np: dalmatyńczyk to odmiana leucystyczna wyżła, zdarza się to też u ptaków (biały kruk) a nawet u gadów i płazów. U ludzi odmianą tej choroby jest zespół Waardenburga, w którym ludzie rodzą się z białym kosmykiem włosów (choroba czesto wiąze sie to z głuchotą).
 

Portret użytkownika Persona

  Czy te nogi ma do końca

 
Czy te nogi ma do końca normalnie można polemizować, lubię to Smile
MOżłiwe, iż jest to pieb.
Co do odmiany leucystycznej jakoby niby miały być kruki to błąd.
Białe kruki są czystymi albinosami T-, widać po kolorze tęczówki oka.
Pozdrawiam ( ;
 

Portret użytkownika Persona

Ta żyrafa nie jest

Ta żyrafa nie jest albinosem.
Albinizm to brak wytwarzania melaniny (czarnego i brunatnego barwinka) ta żyrafa na zdjęciu widać jaką ma grzywę, oraz zakończenie ogona.
Moim skromnym zdaniem żyrafa "cierpi" na hypomelanizm.

Skomentuj