W Tajlandię uderzył pierwszy od dekad sztorm tropikalny Pabuk. Trwają ewakuacje turystów

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Potężna burza tropikalna Pabuk nawiedziła południową część Tajlandii. Silne wiatry i intensywne ulewy doprowadziły do rozległych zniszczeń oraz wymusiły masowe ewakuacje.

 

Sztorm Pabuk uformował się w Zatoce Tajlandzkiej, po czym zaczął kierować się na zachód w stronę południowej części Tajlandii. W piątek rano czasu lokalnego, burza tropikalna wdarła się na ląd w prowincji Nakhon Si Thammarat, gdzie odnotowano najwięcej zniszczeń – silny wiatr, wiejący z prędkością do 75 km/h, uszkodził wiele domów i powyrywał drzewa. Około 200 tysięcy mieszkańców zostało bez prądu.

Pabuk sprowadził ulewne deszcze, które wywołały lokalne powodzie we wszystkich sąsiednich prowincjach, gdzie ewakuowano około 30 tysięcy ludzi. Intensywne opady deszczu odnotowano także na wyspach Koh Tao, Koh Phangan i Koh Samui, gdzie znajdują się popularne miejsca turystyczne. Z powodu niekorzystnych warunków meteorologicznych tymczasowo odwołano na wyspach loty i promy. Sztorm tropikalny zabił jedną osobę w prowincji Pattani.

Źródło: JMA/Himawari-8, CIRA/RAMMB

W sobotę, sztorm Pabuk, który został przekwalifikowany na depresję tropikalną, wkroczył do Morza Andamańskiego. Sytuacja w południowej Tajlandii zaczyna się poprawiać. Warto dodać, że była to pierwsza burza od 30 lat, jaka nawiedziła ten kraj. W 1989 roku, tajfun Gay uderzył w prowincję Chumphon, zabijając ponad 800 osób i wywołując ogromne szkody materialne, a po kilku dniach wywołał spustoszenie w Indiach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj