W Szwecji znaleziono meteoryt, który spadł w listopadzie 2020 w okolicach Uppsali

Kategorie: 

Źródło: Internet

Meteoryt żelazny znaleziony w Uppsali w Szwecji jest częścią meteorytu, który spadł tam w listopadzie 2020 roku. Jak podaje Szwedzkie Muzeum Historii Naturalnej, bryłkowy meteoryt ma wielkość bochenka chleba i waży około 14 kg. Kiedyś był częścią większej kosmicznej skały, prawdopodobnie ważącej ponad 9 ton, która 7 listopada stworzyła imponującą kulę ognia nad Uppsali.

 

Po zderzeniu naukowcy ze Szwedzkiego Muzeum Historii Naturalnej obliczyli prawdopodobne miejsce upadku i znaleźli kilka małych fragmentów meteorytu żelaznego w pobliżu miejscowości Ådalen. Odłamki miały tylko około 3 milimetrów długości, ale dochodzenie doprowadziło poszukiwaczy do obiektu i korzenia drzewa, w które wyraźnie uderzyło coś ciężkiego.

 

Geolodzy ze Sztokholmu Andreas Forsberg i Anders Zetterqvist wrócili na miejsce i znaleźli znacznie większy kawałek. Odłamek znajdował się około 70 metrów od miejsca, w którym znaleziono fragmenty, częściowo zasypany mchem. Jedna strona jest spłaszczona i pęknięta, prawdopodobnie w wyniku zderzenia, a meteoryt ma okrągłe wgłębienia. Według muzeum te wgłębienia są powszechne w meteorytach żelaznych i powstają, gdy skała kosmiczna częściowo topi się podczas podróży przez atmosferę.

 

„To pierwszy wiarygodny przykład niedawno rozbitego meteorytu żelaznego w naszym kraju” - powiedział w oświadczeniu Dan Holtstam, kustosz Szwedzkiego Muzeum Historii Naturalnej.

 

Po raz pierwszy od 66 lat w Szwecji odkryto fragmenty meteorytu związane z obserwowaną kulą ognia.

 

„Ponieważ wiemy, że jest to meteoryt żelazny, możemy precyzyjnie dostroić modele upadku” - powiedział w oświadczeniu astronom z Uniwersytetu w Uppsali, Eric Stempels. „Jest bardzo prawdopodobne, że znaleziony meteoryt jest największą istniejącą częścią po początkowo około 9 tonowej skale kosmicznej. Prawdopodobnie w okolicy pozostały niektóre mniejsze szczątki”.

 

Meteoryty żelazne to drugi, po kamiennych meteorytach, najpowszechniejszy rodzaj meteorytów spadających na Ziemię. Tworzą się w rdzeniach planet i asteroid, co oznacza, że mogą zawierać ślady dotyczące powstania Układu Słonecznego.

 

Stwierdzono, że niektóre meteoryty są bogate w żelazo i zawierają minerały, których nie ma na Ziemi. Inne typy meteorytów zawierają złożone związki organiczne, prawdopodobnie sugerując, w jaki sposób pierwotnie przybyły na naszą planetę cegiełki życia.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj