W Szwecji zaginął czeczeński bloger Tumso Abdurakhmanov, znany krytyk Ramzana Kadyrowa

Kategorie: 

Źródło: tg

Opozycyjny czeczeński bloger Tumso Abdurakhmanov, który mieszka w Szwecji, przestał się komunikować ze światem. Wynika to z raportów czeczeńskiego stowarzyszenia praw człowieka Vayfond z siedzibą w Szwecji.

 

Nie później niż 1 grudnia w mediach pojawiły się wiadomości o zabójstwie Abdurakhmanova. Opublikowano wideo z rzekomo zmarłym blogerem, ale w komentarzach kilku użytkowników wskazało, że wideo przedstawia inną osobę.

 

2 grudnia sekretarz prasowy Zgromadzenia Czeczenów Europy Szamil Albakow powiedział „Kaukaskiemu Knotowi”, że nie ma wiarygodnych informacji o śmierci Abdurakhmanowa. „Z naszych informacji wynika, że to nieprawda. Rozmawiają o morderstwie młodego chłopaka w Szwecji, który mieszkał obok Tumso. Ale to też nie zostało potwierdzone” – powiedział Albakow.

 

Przedstawiciele „Vayfond” powiedzieli także „Kaukaskiemu Knotowi”, że nie są skłonni ufać doniesieniom o śmierci Abdurakhmanova. Jednocześnie organizacja podała, że bloger nie kontaktowała się od jakiegoś czasu z nikim. 3 grudnia Vayfond poinformował na swoim kanale Telegram, że Abdurakhmanov nadal się nie kontaktował. Również jego brat Mohmad Abdurakhmanov nie jest na razie dostępny.

 

Ostatni film na kanale YouTube Abdurakhmanova, który ma 475 tys. subskrybentów, pojawił się 7 listopada. W nim bloger opowiedział o początkach pracy partii politycznej „Głos Czeczenii”. Według „Kaukaskiego Knota” Abdurakhmanov zwykle publikuje swoje filmy mniej więcej raz w tygodniu. Tak długich przerw na jego kanale w tym roku jeszcze nie było.

 

Tumso Abdurakhmanov znany jest z krytyki władz Czeczenii. Według niego w 2015 roku opuścił Rosję po konflikcie z krewnymi Ramzana Kadyrowa. Bloger otrzymał status uchodźcy politycznego w Szwecji. W Czeczenii Abdurakhmanov jest oskarżany o związki z Państwem Islamskim.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj