W Szwecji otworzono pierwszy odcinek elektrycznej autostrady

Kategorie: 

Źródło: Scania

Firma Scania wraz z korporacją Siemens przygotowała pierwszy odcinek elektrycznej autostrady, na której mogą się poruszać pojazdy wyposażone w pantografy podobne do tych stosowanych w trolejbusach.

 

Sekcja składająca się dwóch kilometrów znajduje się przy drodze E16, w pobliżu miasta Gävle w środkowej Szwecji. W przyszłości planowane jest otwarcie kilku takich miejsc w kraju. Według przedstawicieli firmy Scania, nawet okresowe stosowanie pantografów pomoże zmniejszyć znacznie emisję spalin wytwarzanych przez samochody ciężarowe.

 

Napęd elektryczny będzie w stanie automatycznie połączyć się z siecią trakcyjną gdy ta będzie dostępna. Podczas wyprzedzania ciężarówki będą mogły odłączyć się od sieci, a następnie ponownie połączyć. Gdy sieci nie będzie włączy się silnik spalinowy. Koszt programu elektrycznego na drodze E16 wynosi około 8 milionów euro.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj