W syryjskiej prowincji Idlib, rebelianci rzucili się sobie do gardeł

Kategorie: 

Źródło: Public domain

Z Syrii coraz częściej dochodzą informacje nie tylko o krytycznej sytuacji ISIS. Jak się okazuje tematem skrywanym w mediach głównego nurtu, są mnożące się przypadki walk wewnętrznych,  różnych konkurujących ze sobą band wywodzących się z Free Syrian Army (FSA) a także Frontu Al-Nusra (Al-Qaeda w Syrii) i ISIS. Do walk dochodzi głównie w kontrolowanej przez rebeliantów prowincji Idlib, choć zdażają się także na innych terenach w Syrii kontrolowanych przez rebeliantów.

 

W prowincji Idlib na stosunkowo małym terenie cisną się grupy różnej proweniencji. Dołączyli do nich rebelianci z innych części Syrii, którzy w wyniku ofensywy wojsk syryjskich zgodzili się oddać swe pozycje w zamian za wolną drogę do prowincji Idlib.

 

Strumyk pieniędzy, amunicji, broni oraz żywności, który do tej pory płynął szeroko z USA i innych krajów podsycających wojnę w Syrii wysycha.  Zmusza to zdrajców i najemników do rywalizowania ze sobą,  co prowadzi do starć. Efekt tych starć jest taki, że mniejsze grupy wchłaniane są przez większe, czasem pod przymusem. Zdarza się też, że całe oddziały FSA przechodzą do ISIS lub Al-Qaedy.

 

Agencja AMN donosi, że wczoraj doszło do starć pomiędzy dżihadystami. Do starcia doszło gdy pewna grupa bojowników z organizacji Ahrar al-Sham postanowiła przyłączyć się do  Thrir Al-Sham (Al-Qaeda). Bojownicy, którzy pozostali lojalni Ahrar  al-Sham próbowali powstrzymać swych niedawnych kolegów od zabrania ze sobą jakiejkolwiek broni, amunicji i materiałów wybuchowych. Oddział, który przyłączył się do Tahrir al-Sham pełnił ważną rolę w strukturach Ahrar al-Sham gdyż zajmował się produkcją amunicji i naprawami sprzętu. 

 

Ta sama agencja w połowie lutego doniosła o zasadzce, którą przeprowadziły wojska syryjskie na duży konwój dżihadystów z grupy Jund al-Aqsa, dżihadyści próbowali opuścić prowincję Idlib i skrycie przedostać się przez ziemie kontrolowane przez wojska syryjskie na tereny kontrolowane przez ISIS by tam dołączyć do tej organizacji.  https://www.almasdarnews.com/article/syrian-army-ambushes-scores-of-islamist-rebels-trying...

 

Po krótkiej walce w,  której zginęło kilku dżihadystów, reszta poddała się razem ze swoimi żonami z Turcji oraz dziećmi. Więzniowie zostali potraktowani dobrze, gdyż wojska syryjskie liczą na wymianę jeńców z rebeliantami. W ręce wojsk syryjskich wpadła duża ilość broni, amunicji i pojazdów.

 

Także w połowie lutego Tahrir al-Sham zaatakowała inną grupę dżhadystów z Jaysh al-Islam, operującą w prowincji Idlib. W wyniku ataku Tahrir al-Sham zdobyła na konkurencyjnej grupie koszary oraz większość ciężkiego sprzętu, którym dysponowała grupa Jaysh al-Sham. https://www.almasdarnews.com/article/rebel-infighting-continues-new-coalition-raids-jaysh-...

 

22 lutego agencja AMN pokazała odkryte w okolicy miasteczka Khan Sheikhun masowe groby, mieszczące zwłoki 150 rebeliantów z grupy Jaish al-Nasr zamordowanych przez grupę Jund al-Aqsa. https://www.almasdarnews.com/article/mass-grave-150-executed-rebels-unearthed-southern-idl...

 

Najnowszym przykładem chaosu w jakim pogrążyła się prowincja Idlib pod rządami dżihadystów są wczorajsze starcia wewnątrz bandy  Faylaq al-Sham. Głównym powodem rozłamu w grupie była  odmowa  zgody części oddziału na przyłączenie się do wspieranych przez Turcję dżihadystów walczących z Kurdami z YPG we wschodniej części prowincji Aleppo.

 

Wyszło także na jaw, że dowódcy grupy, która wspierana była w pewnym momencie przez USA, sprzedawali pozyskane od Amerykanów kierowane pociski przeciwpancerne BGM-71 TOW innym grupom.https://www.almasdarnews.com/article/faylaq-al-sham-ground-descend-into-bitter-civil-war-i...

 

W obliczu takich faktów, nie dziwi zatem milczenie zachodnich mediów,  roztaczających parasol medialny nad swoimi pupilami, których portretuje się jako bojowników o wolność i demokrację. W rzeczywistości są to skłócone frakcje krwawych dżihadystów, których głównym celem jest ustanowienie w Syrii szariatu.

 

Do mediów głównego nurtu nie ma szans się przebić wiadomość o protestach zdesperowanych mieszkańców prowincji Idlib, którzy mają już dość żerujących na nich od lat dżihadystów. 28 lutego w miejscowości Tramala mieszkańcy wyszli na ulicę i skandowali pro Assadowskie hasła. https://www.almasdarnews.com/article/civilians-rebel-held-idlib-chant-support-assad-video/

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: leszekczarny
Portret użytkownika leszekczarny

Komentarze

Portret użytkownika husarz

Niech strzelają do siebie

Niech strzelają do siebie Biggrin Ciekawe co na to ich Koraniczne gówno , które jasno okresla  kogo mordować i ponoć tym się kierowali, "przez krew do wolności" ciekawe jak jedna i druga strona islamskich ścierw teraz wytłumaczyłaby to w kwestii muzułmańskiej wiary. Dostają konkretnie w dupy i walcza już jak psy o resztki jedzenia bez honoru, zagubieni..na yt masa filmików jak uciekają to z miejsca porzucają broń i biegną przez pustynie ch*j wie gdzie. Potem mieszają się z imigrantami na granicy z Turcją i witaj Europo.

AMOR PATRIAE NOSTRA LEX

Skomentuj