W Syrii powstały strefy bezpieczeństwa i zakazu lotów

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Adrien Sifre/CC BY-NC-ND 2.0

Minionej nocy wszedł w życie plan utworzenia specjalnych stref bezpieczeństwa na terenie Syrii. Inicjatorzy tego pomysłu, Iran i Rosja, chcą zaprowadzić pokój między syryjskimi siłami rządowymi a tzw. opozycją.

 

Pomysł utworzenia stref bezpieczeństwa był ostatnio omawiany w Kazachstanie. Pojawili się tam przedstawiciele każdej ze stron konfliktu. Inicjatywa znalazła poparcie wśród władz tureckich i syryjskich. Islamska opozycja nie jest zadowolona z zaangażowania Iranu.

 

Strefy bezpieczeństwa powstały w muhafazie Idlib i na pobliskich terenach w Latakii, Aleppo i Hamie; w Homs w regionach kontrolowanych przez islamską opozycję, w dzielnicy Ghouta w Damaszku oraz w południowej części kraju w muhafazach Daraa i Quneitra. Wprowadzono tam zawieszenie broni oraz zamknięto przestrzeń powietrzną dla wszystkich samolotów. Rosja powiadomiła państwa zachodnie aby nie wykonywały żadnych lotów w tych regionach.

 

W piątek o północy wstrzymano walki w strefach bezpieczeństwa. Iran, Rosja i Turcja będą pilnować porozumienia, lecz pełna implementacja tego pomysłu zakończy się dopiero w najbliższych tygodniach. W tym samym czasie kontynuowana będzie walka z terrorystami - między innymi z tzw. Państwem Islamskim i Frontem al-Nusra, który współpracuje z "umiarkowaną opozycją".

 

Jest to już kolejna próba wprowadzenia zawieszenia broni w Syrii. Każde dotychczasowe inicjatywy kończyły się niepowodzeniem. Jak wiadomo, islamskim terrorystom pokój nie jest na rekę, dlatego należy spodziewać się kolejnych prowokacji, mających na celu pogrzebanie wszelkich starań na rzecz deeskalacji konfliktu.

 

Źródła:

http://www.bbc.com/news/world-middle-east-39823236

https://www.rt.com/news/387203-syria-safe-zones-warplanes-coalition/

http://www.aljazeera.com/news/2017/05/russia-syrian-safe-zones-plan-takes-effect-midnight-...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj