W stanie Indiana w USA po raz pierwszy od 17 lat wykonano karę śmierci

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Stan Indiana w USA wykonał pierwszą federalną karę śmierci od 2003 roku. Daniel Lewis Lee, lat 47, członek białego ruchu rasistowskiego, został skazany za brutalne morderstwo żydowskiego handlarza bronią, jego żony i ich ośmioletniej córki w 1996 roku. Egzekucja została przeprowadzona przy użyciu śmiercionośnego zastrzyku pentobarbitalu.

 

Według CNN Lee po raz kolejny zadeklarował swoją niewinność przed egzekucją.

„Nie popełniłem tej zbrodni. Tak, popełniłem wiele błędów, ale nie jestem mordercą. Zabijacie niewinną osobę” - powiedział Lee, zanim został stracony.

Krewni ofiar również wypowiadali się przeciwko jego egzekucji. Wcześniej sąd federalny w Waszyngtonie na kilka godzin przed wykonaniem wyroku zablokował egzekucje w więzieniach federalnych USA. Jednak Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uchylił opóźnienie nakazane przez sąd niższej instancji. Pięciu sędziów głosowało za, czterech przeciw.

 

W tym tygodniu planowane są jeszcze dwie egzekucje więźniów federalnych w Indianie. W 1976 roku, kiedy Sąd Najwyższy przywrócił karę śmierci. W amerykańskich więzieniach stracono ponad 1500 więźniów. Spośród nich tylko trzy podlegały jurysdykcji władz federalnych. Ostatnia jak dotąd federalna egzekucja została przeprowadzona w 2003 roku. Obecnie w więzieniach federalnych skazanych jest około 60 osób na karę śmierci.

 

Na początku 2000 roku federalne egzekucje zostały zawieszone, aby przetestować procedurę wstrzykiwania śmiercionośnych substancji. Latem ubiegłego roku szef Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych William Barr polecił przygotować dokumenty umożliwiające wznowienie procedury do grudnia.

 

W tym czasie egzekucje były kontynuowane na szczeblu stanowym (kara śmierci jest obecnie zakazana w 22 stanach, a gubernatorzy trzech kolejnych, w tym Kalifornii, nałożyli moratorium na jej stosowanie). Tak więc w pierwszej połowie 2020 roku w pięciu południowych stanach wykonano osiem egzekucji. W zeszłym roku skazano 22 osoby.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Medium

Nie stawiaj filozoficznych

Nie stawiaj filozoficznych pytań, tylko przypomnij sobie przypadek z któregoś z krajów anglosaskich, kiedy pewien chłopiec opowiadał przypadki zapamiętane (co jest rzadkością) z poprzedniego życia i jego rodzice postanowili to sprawdzić. Dzięki temu, że chłopiec wskazał miejsce narzędzia zbrodni uzyskano brakujący dowód do skazania za zabójstwo.

Portret użytkownika ARTUR

Handlarza bronią nie zabijają

Handlarza bronią nie zabijają zwykli ludzie gdyż oni są chronieni obstawą rządową i swoją prywatną ochroną całą dobę , są to ludzie ponad prawem i całkowicie anonimowi . To tak jakby ktoś w Polsce zabił handlarza bronią , nie ma takiej opcji gdyż nikt nie wie oprócz najwyższych władz kim są ci ludzie .

Strony

Skomentuj