W Stanach Zjednoczonych trwają prace nad stworzeniem sztucznej pszczoły, która ma zastąpić te owady

Kategorie: 

Źródło: Internet

Wymieranie całych kolonii pszczół wynikające prawdopodobnie z powodu nadużywania chemicznych środków ochrony roślin, jest już problemem tak poważnym, że amerykańscy naukowcy podejmują się budowy sztucznych pszczół do zapylania upraw.

 

Chociaż brzmi to jak scenariusz filmu katastroficznego jest to realny pomysł, który ma uratować uprawy w USA. Kraj ten katastrofalnie szybko traci populację pszczoły miodnej. Proces ten jest obserwowany we wszystkich krajach stosujących biotechnologiczne udoskonalenia tradycyjnych upraw, jednak szczególnie odczuwalne jest to w Stanach Zjednoczonych, ponieważ tamtejsi rolnicy często nadużywają chemii.

 

Gdyby doszło do tzw. "upadku rodzin pszczelich", po którym ich reprodukcja mogłaby stać się niemożliwa, byłby to wielki problem, na którego wystąpienie trzeba się po prostu przygotować.

 

Jednym z głównych podmiotów zaangażowanych, w rozwiązanie tego problemu jest zespół z Uniwersytetu Harvarda. Uczeni zaprezentowali pierwszy udany model latającego robota insekta już rok temu, a obecnie pracuje się nad "większą wersją", która będzie mogła unosić baterię i inne składniki niezbędne do samodzielnego lotu. Według amerykańskich specjalistów małe roboty będą w stanie latać z kwiatka na kwiatek, w celu przeniesienia pyłku. Nie będą jednak zbierać nektaru jak prawdziwe pszczoły.

 

Wygląda na to, że uczeni na poważnie przygotowują się na wyginięcie pszczół i zamierzają je zamienić na roje zapylających mikro-dronów. Pytanie tylko czy w takim świecie, w którym będzie to konieczne będzie się dało jeszcze normalnie żyć?

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika N1KT

nie lepiej tego nie wymyślają

nie lepiej tego nie wymyślają bo zamiast siadania na kwiatkach i zbierania pylkow i robienia z tego miodu to bedzie siadala na goowno i zrobi pasztet a do tego bedzie miala zamiast glowy kamere zeby wszystko szpiegować Biggrin
A tak na poważnie to każda manipulacja organizmu ktory ewoluowal miliony lat to zbrodnia - bo w ewolucji jest jakiś cel i nikt nie wie do końca jaki i jak bardzo ze sobą to wszystko jest powiązane...

Portret użytkownika Prof. Miś

Sztuczne pszczoły będą

Sztuczne pszczoły będą produkowac sztuczny miód dla cyborgów. Prawdziwi ludzie będą zdychać w podziemnych obozach koncentracyjnych zbudowanych przez roboty inteligentne, które slusznie zauważą, że cywilizacja ludzi oparta jest na nienawiści, głupocie i okrucieństwie i w dodatku niszczy ekosystem. Sorry, taką mamy przyszłość

Portret użytkownika Cezar

Ja jestem pszczelarzem i wiem

Ja jestem pszczelarzem i wiem co to sa pszczoly,jakie sa delikatne i bezbronne.
Niech lepiej te kurwiszony nie wpadaja na pomysl klonowania pszczol,bo juz raz tym debilom nie wyszlo z krzyzowaniem pszczol z klimatu umiarkowanego z tropikalnymi,sami sobie na wlasnym terytorium stworzyli hybrydy-mutanty czyli najbardziej agresywne pszczoly zabujczynie.
 
Zreszta kazda pszczola to klon wlasny w jednej rodzinie z jednej puli genetycznej,te klony to robotnice-zbieraczki,kazda matka-krolowa to klon wlasny z jednej rodziny z jedenej puli genetycznej,kazda matka-krolowa kopuluje z okolo 20toma trutniami,sperma trutni w pochwie krolowej nie miesza sie i od kazdego trutnia jest w innej przegrodzie a do tego krolowa zyje do 7 lat,srednio na dobe sklada okolo 1000 jaj,kazde jajo matka-krolowa zapladnia osobno i sklada w komorce plastrowej.Tak ze matka-krolowa decyduje jaka pule genetyczna od jakiego trutnia uzywa do zapladniania jaj.Z kazdego zaplodnionego jaja wychodza nowe mlode matki-krolowe i nowe robotnice-zbieraczki inaczej mowiac samice,a z niezaplodnionych jaj wychodza trutnie czyli samce,to matka-krolowa decyduje gdzie,kiedy i jakie jajo zlozy w komorce zwyklej czy trutowej tzn.czy bedzie zaplodnione czy nie.
 
Tak ze natura w tym przypadku sama prowadzi naturalna replikacje zwana klonowaniem.
 
Lepiej niech tez koszerne żuliki w pejsach nic nie ingeruja w genach naturalnej replikacji pszczol,lepiej niech zaprzestana uzywac tyle pestycydow i herbicydow.

Portret użytkownika anonimka

Najpierw pszczoły, a potem

Najpierw pszczoły, a potem co? Pszczoły zjadają ptaki, a cóż, sądzę, że drony im za dobrze nie posłużą na żołądek.. A więc potem wyginą zatrute ptaki. Świetnie. Też zrobią sztuczne drony-ptaki? Ciekawe. Czekam, aż na moim talerzu zamiast kurczaka znajdę wielkiego drona w polewie rtęciowo-benzynowej ;). Chociaż może już do tego czasu będziemy mieć stalowe żołądki...lol

Portret użytkownika Pantałyk

Beznapletkowe ścierwa nie

Beznapletkowe ścierwa nie mają nie tylko za grosz szacunku dla natury, ale też pycha tych szczurów osiągnęła już zenit. Teraz wymyślają coraz to nowe chore zabawki i myślą, że to zastąpi ekosystem Gai, który niszczą z dnia na dzień.
Ale w końcu Gaia nie wytrzyma. Po prostu któregoś pięknego dnia, spali i zatopi to robactwo na swojej skórze. Szybko, dokładnie i sprawnie. I pójdziemy w kibel z całą tą swoją cywilizacją i kulturą, nie wartą funta kłaków.

Portret użytkownika Larum

A nie prościej zacząć je po

A nie prościej zacząć je po prostu klonować? Potrafią to robić z roślinami, zwięrzętami, ludźmi, to nie mogą tego zrobić z OWADAMI?
Straszą nas brakiem jedzenia, a najprostrze wyjście to klonowanie i wypuszczanie w sezonie zakwitania roślin.
I oto wymyśliłem rozwiązanie tego "wielkiego" problemu.
Dostanę za to jakąś nagrodę??
Chociaż żubra od Bacy

Portret użytkownika frix

Na moim parapecie w przeciągu

Na moim parapecie w przeciągu kilku dni znalazłem 5 martwych pszczół, jednej nawet dałem troche cukru ale na nic sie to zdało.. A co do tematu.. przecież to typowe zachowanie człowieka. No bo po co ratować pszczoły eliminując pestycydy i inne badziewia chemiczne skoro lepiej jest je dobić i zastąpić jakimś zmechanizowanym gównem ? Ale stare 80letnie snoby które siedzą na stołkach w korporacjach typu monsanto maja to w dupie grunt ze zera na koncie sie zgadzają. Wszyscy za to w swoim czasie zapłacimy. Nikt nie zwraca uwagi na szczegóły a przecież to z nich składa sie całość Smile

Strony