W Stanach Zjednoczonych rozpoczęto sprzedaż latającego terenowca

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Amerykańska firma SkyRunner rozpoczął sprzedaż latającego samochodu o tej samej nazwie, który ma zdolność do poruszania się w trybie lądowym w trudnym terenie. Według Aviation Week, nowy pojazd kosztuje 139 tys. dolarów. Latanie na nim będzie wymagać licencji pilota-sportowca.

 

 

Obecnie kilka firm na świecie rozwija latające samochody. Maszyny te będą certyfikowane do ruchu na drogach i do lotów na krótkich dystansach, co znacznie zwiększa swobodę przepływu osób, a może nawet przyczynić się do eliminowania korków na autostradach.

 

Nowy amerykański latający samochód SkyRunner przeznaczony jest dla sportowców. Posiada lekką obudowę z włókna węglowego na mocnej ramie. Zewnętrznie przypomina dwumiejscowe buggy. Maszyna jest wyposażona w dwa silniki: Polaris do ruchu na ziemi i Rotax 914UL-fly. SUV posiada śmigło pchające.

 

Urządzenie doposażone jest paralotnią, która podczas ruchu na ziemi nie jest używana i można ją rzekomo łatwo schować w specjalnej komorze. SUV do wystartowania potrzebuje jednak 137 metrów. W powietrzu osiąga prędkość 66 kilometrów na godzinę. Zasięg SkyRunnera wynosi 220 kilometrów. Maszyna jest certyfikowany przez Federalną Administrację Lotnictwa Stanów Zjednoczonych.

 

W rozwój latającej maszyny zaangażowana jest także francuska firma Vaylon, ale jej samochód Pegase Mk przeznaczony jest do działań specjalnych i budowany jest na bazie baggy Peguot również ze skrzydłem w postaci paralotni i śmigłem pchającym z tyłu.

 

Tymczasem holenderska firma PALV pracuje nad pojazdem latającym o nazwie Liberty. Projekt ma być zakończony w 2018, a cena za innowacyjny wóz powinna mieścić się w widełkach od 399 do 599 tysięcy dolarów. Do startu Liberty potrzebuje od 90 do 200 metrów.

W locie samochód może osiągnąć prędkość do 180 kilometrów na godzinę i latać na wysokości 3,5 tysięcy metrów, pokonując dystans do 500 km. W trybie lądowym Liberty może rozpędzić się do 160 kilometrów na godzinę. Do obsługi urządzenia wymagana jest licencja pilota.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj