W sklepie Google Play znajdowała się aplikacja kradnąca kryptowaluty użytkowników

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Badacze odkryli, że w sklepie Google Play znajdowała się złośliwa aplikacja, zaprojektowana przez przestępców do kradzieży kryptowalut nieświadomych użytkowników.

Jak ustalili programiści z firmy Eset, złośliwe oprogramowanie, które podszywało się pod legalną aplikację do obsługi kryptowalut, w rzeczywistości zastępowało adresy portfeli użytkowników cyfrowymi adresami oszustów. W rezultacie osoby, które zamierzały skorzystać z aplikacji, aby przesłać pieniądze do wybranego przez siebie portfela, wpłacały fundusze na konta przestępców.

 

Złośliwe oprogramowanie dostępne w Google Play podszywało się pod aplikację o nazwie MetaMask, która umożliwia przeglądarkom internetowym zarządzanie kryptowalutą Ether. Informatycy z firmy Eset stwierdzili, że głównym celem przestępców było zdobycie danych potrzebnych do przejęcia kontroli nad funduszami na platformie Ethereum. Już wcześniej kilka złośliwych aplikacji zostało przyłapanych na podszywaniu się pod MetaMask, jednak do tej pory ataki nie były aż tak inwazyjne i opłakane w skutkach dla użytkowników.

Odkrycie jest kolejnym dowodem na to, że Google nie robi wystarczająco wiele, by zapobiec nadużyciom w swoim sklepie i w kwestiach bezpieczeństwa firma nie jest godna zaufania. W związku z tym użytkownicy powinni kilka razy zastanowić się, zanim zainstalują na swoim urządzeniu niepewne aplikacje pochodzące z niewiadomego źródła.

 

Jednym ze sposobów sprawdzenia wiarygodności aplikacji jest odwiedzenie strony internetowej firmy, odpowiedzialnej za stworzenie oprogramowania. Przykładowo oficjalna witryna MetaMask nigdy nie wspominała ani słowem o posiadaniu aplikacji dla systemu Android. Uważni użytkownicy mogliby się szybko zorientować, że cała sprawa wygląda dość podejrzanie.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika czesiek z choiny

W związku z wpisaniem

"W związku z wpisaniem BitMarket24 na listę ostrzeżeń publicznych i związane z tym odcięcie giełdy przez instytucje bankowe od tradycyjnego systemu finansowego, zarząd BM24 LTD podjął decyzję o zakończeniu działalności giełdy.

Giełda zakończy swoją działalność w dniu 19 lutego 2019 roku o godzinie 24:00:00.

Zwracamy się z prośbą do Użytkowników giełdy o wypłacanie przechowywanych na giełdzie kryptowalut, a także o wypłacanie środków pieniężnych przeznaczonych na zakup lub uzyskanych ze sprzedaży kryptowalut najpóźniej do 19 lutego 2019 roku. Po tym terminie wszystkie środki zostaną zwrócone na ostatni rachunek bankowy, z którego przyszły.

Jednocześnie dziękujemy za zaufanie i dotychczasową współpracę.

Z poważaniem,
Zarząd BM24 L"

 

 

Portret użytkownika &

Zresztą moneta jak i pieniądz

Zresztą moneta jak i pieniądz same w sobie też jej nie mają. Jedno jest kawałkiem metalu, drugie kawałkiem papieru. CO nadaje mu wartość to ludzka głupota i chęć udziału w tej grze. Jak powiedział Baca, wartość ma praca.

Portret użytkownika &

Bez pracy nas nie ma, i  nie

Bez pracy nas nie ma, i  nie chodzi tu o charówkę dla zakładów czy coś w ten deseń tylko np. Budowę chaty aby się skryć przed drapieżnikami, upieczenie bułek aby żona miała co jeść itd. W raju gdzie nic nie trzeba aby Być to wówczas ma sens co piszesz.

No chyba, że weźmiemy pod uwagę filozofię Diogeneza o minimalizmie, to jest to już pozytywny krok w tym kierunku.

Portret użytkownika &

Bez pracy nas nie ma, i  nie

Bez pracy nas nie ma, i  nie chodzi tu o charówkę dla zakładów czy coś w ten deseń tylko np. Budowę chaty aby się skryć przed drapieżnikami, upieczenie bułek aby żona miała co jeść itd. W raju gdzie nic nie trzeba aby Być to wówczas ma senc co piszesz.

Portret użytkownika &

Bitcoin jak i pokrewne waluty

Bitcoin jak i pokrewne waluty tego typu udowadniają, w czym żyjemy i się obracamy. Do jakich postępów w ujawnieniu swojego oblicza jest zdolny ten matriks. Mowa o tym, że to już wygląda jak jakaś planszowa gierka, wirtualne monety, które nie istnieją, a mają jakąś wartość.

Portret użytkownika PawełS

Ja aktualnie używam IPhone SE

Ja aktualnie używam IPhone SE, przed nim też miałem urządzenie z iOS i jeszcze nigdy nie zdażyło mi się coś takiego jak podrobiona aplikacja czy włamanie na telefon. Nie wiem nawet czy jest jakiś antywirus na IPhone.  Do krypto mam tylko MyMonero i Bitcoin.com i działa wyśmienicie. 

Android zawsze kojarzył mi się z systemem otwartym, w którym można bardzo dużo grzebać, zmieniać i to jest fajne. Coś jak IPhone po jailbreak. Ale to się w końcu nudzi i człowiek tak naprawdę chce tylko, żeby jego telefon nie mulił I żeby bateria trzymała. No i żeby byle jaka aplikacja nie korzystała z niewiadomo jakich informacji. 

Strony

Skomentuj